Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Indie od USA nakoupí zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Prezident USA Donald Trump a indický premiér Narendra Modi na novinářské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump a indický premiér Narendra Modi na novinářské... | foto: Adnan AbidiReuters

Dillí  Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliard korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který v úterý končí šestatřicetihodinovou návštěvu Indie. Svou cestu označil za „nezapomenutelnou a mimořádnou“.

Melania Trumpová v Novém Dillí.
Prezident USA Donald Trump a indický premiér Narendra Modi na novinářské...

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Podle agentury Reuters Indie nakoupí 24 vrtulníků SeaHawk a střely Hellfire za 2,6 miliardy dolarů a následovat má dohoda o nákupu šesti vrtulníku Apache. Indie modernizuje svou armádu a podle Reuters se stále více orientuje na USA místo na svého tradičního dodavatele, jímž bylo Rusko.

Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám a že s Módím jednal o mobilních sítích páté generace (5G), pro něž Indie chystá aukci kmitočtů. USA zakázaly z bezpečnostních obav používat produkty čínské firmy Huawei, v Indii ale její zařízení používají.

Ačkoli se od návštěvy neočekává uzavření obecné obchodní dohody, o níž se stále jedná, Trump k ní řekl, že se podařilo pokročit a že je vzhledem k této dohodě optimista. Původně se zvažovalo, že by se mohlo dojít nejprve k „minidohodě“, avšak ukázalo se, že to není možné. Obě strany se nyní zaměřily na širší jednání, která možná zahrnou i dohodu o volném obchodu.

Trump dále děkoval za „úžasné přijetí“, jež se jemu a jeho ženě Melanii v Indii dostalo.  


Módí potvrdil „plodná“ jednání o spolupráci v obraně, energetice a technice. Podle něj budou tato jednání pokračovat. Upozornil, že jde o páté setkání obou politiků za minulých osm měsíců, a americko-indické vztahy označil za „nejdůležitější partnerství 21. století“.

Trump kromě jiného řekl, že Indové Módího milují a že to je „dobrá věc“. Na pondělní shromáždění na stadionu v Ahmadábádu podle něj lidé přišli spíš kvůli premiérovi než americkému prezidentovi. Soudí tak podle toho, že vždy, když vyslovil Módího jméno, ozval se nadšený jásot.

Indie je jednou z mála velkých zemí, kde se Trump těší oblibě u více než poloviny lidí, píše Reuters. Jeho návštěvě se věnovala obšírně všechna indická média, list The Times of India svůj materiál opatřil titulkem „Objetí Módího s Trumpem je pevnější“. Zahraniční novináři ale nezapomínají poukazovat na napětí, které stále panuje v indické společnosti kvůli spornému zákonu o občanství. Od neděle se v Dillí konaly velké protesty, které nepřežilo sedm lidí. Očekávalo se, zda se Trump k tomuto zákonu vysloví. V pondělí ale chválil indickou demokracii slovy, že se Indie stává stabilní a prosperující demokracií. „Dosáhli jste toho coby tolerantní země, jako úžasná, svobodná země,“ řekl.

List The Washington Post poukázal na to, že Trump má v úterý vystoupit ještě na tiskové konferenci, ale bude sám, bez Módího. List upozornil, že se Módí tiskovým konferencím vyhýbá, protože nemá rád nepředvídatelné dotazy. Dává přednost prohlášením, projevům a twitteru.

Před jednáním s Módím se spolu s Melanií Trumpovou prezident poklonil u památníku bojovníka za nezávislost Mahátmy Gándhího. Na znamení úcty měli oba zuté boty a nabrali si hrsti květin, jež na místo házeli. V úterý Trumpa čeká ještě slavnostní večeře a pak by měl s delegací odletět zpět do USA.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!