Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Itálie chce kvůli koronaviru podpořit ekonomiku opatřeními za 3,6 miliardy eur

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

ŘÍM Itálie v příštím týdnu představí opatření v hodnotě 3,6 miliard eur (91,7 miliardy Kč), která mají podpořit ekonomiku ohroženou největším epidemií onemocnění COVID-19 v Evropě. Uvedl to v rozhovoru s listem La Repubblica italský ministr hospodářství Roberto Gualtieri. Stanovená částka odpovídá 0,2 procentům hrubého domácího produktu (HDP) a doplní balík 900 milionů eur určený pro nejvíce zasažené oblasti, který vláda oznámila v pátek.

Gualtieri uvedl, že návrh bude zahrnovat daňové úlevy pro firmy, které oznámí pokles tržeb o 25 procent, snížení daní a další peníze pro zdravotnické služby.

Podle opozičních politiků je návrh příliš skromný. Šéf pravicové Ligy Matteo Salvini požaduje dodatečné výdaje nejméně 20 miliard eur.

Gualtieri dodal, že je přesvědčen, že Evropská unie schválí zvýšení současného cíle rozpočtového deficitu Itálie. Dodal, že ministři financí eurozóny budou podle něj o situaci jednat v polovině příštího týdne po telefonu.

Druhá nejzadluženější země v eurozóně

Itálie je po Řecku druhou nejvíce zadluženou zemí v eurozóně. Gualtieri ale uvedl, že veřejné finance jsou v dobrém stavu a předpověděl, že rozpočtový deficit za loňský rok se pohyboval v rozmezí 1,6 až 1,7 procenta HDP proti původně plánovanému cíli 2,2 procenta HDP. Oficiální údaje za loňský rok mají být zveřejněné v pondělí.

V letošním roce Itálie počítá s rozpočtovým deficitem 2,2 procenta. Odhad vychází z předpokladu, že ekonomika vzroste o 0,6 procenta.

Vláda ještě musí revidovat odhad ekonomického růstu. Analytici se domnívají, že Itálie se nevyhne recesi. Zhruba 90 procent všech potvrzených případů onemocnění je totiž ve třech nejbohatších regionech, kterými jsou Lombardie, Benátsko a Emilia Romagna. Dopad je však cítit i v regionech, kde mají několik případů, nebo dokonce žádné, a to zvláště v cestovním ruchu, který se podle odhadů na HDP země podílí 13 procenty, napsala agentura Reuters.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...