9. dubna 2019 7:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Italské vinohrady jsou dražší než ostrovy v Karibiku

Collio je vyhlášenou oblastí skvělého vína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Collio je vyhlášenou oblastí skvělého vína. | foto: Shutterstock

Řím Italské vinohrady jsou v průměru dražší než ostrovy v karibské oblasti. Cena za hektar vinice pro pěstování piemontského vína barolo je o půl milionu eur vyšší, než kolik si musí připravit zájemce o karibské ostrovy, které jsou k mání za zhruba dva miliony eur (asi 51 milionů korun). Vyplývá to z údajů italského zemědělského spolku Coldiretti.

Levněji se dají pořídit vinice, kde se pěstuje světoznámé toskánské červené víno Brunello di Montalcino nebo značka Prosecco. Tam kupujícímu na hektar postačí milion eur. 

Za ještě nižší cenu - zhruba 300 tisíc eur - lze pořídit hektar vinohradu v oblastech, kde se pěstují hrozny na lombardský sekt Franciacorta a za 200 tisíc eur je možné stát se majitelem hektaru vinice v oblasti Chianti proslavené stejnojmenným vínem.

Itálie je největším producentem vína na světě. Vinice se v zemi rozkládají na 650 tisících hektarech. Ty loni vyprodukovaly 55 milionů hektolitrů vína. Z toho 20 milionů hektolitrů šlo na vývoz, a zemi tak vyneslo rekordních 6,2 miliardy eur. Největším světovým vinným exportérem zůstává Francie.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!