20. července 2016 15:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak se vyhnout mizerným botám? Pomoci má značka kvality Komfortní obuv

Boty na podpatku - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boty na podpatku - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Na český trh vstupuje v rámci programu Česká kvalita nová značka jakosti Komfortní obuv. Ta má spotřebitelům pomoci vybrat si na trhu kvalitní výrobek bez zdravotních rizik.

Před udělením značky kvality je obuv podrobena zkoumání komise, jejímiž členy jsou lékaři, pracovník biomechanické laboratoře, technik, odborník na zdravotně nezávadné obouvání či designér obuvi. Teprve po úspěšném absolvování všech testů může daný typ obuvi získat značku a to s omezením na tři roky.

„Správná konstrukce obuvi je skutečně klíčová. Například přirozenou tlumicí schopnost klenby nožní může nevhodná obuv snížit až o 60 procent. To se pak velmi negativně projeví na celém pohybovém aparátu,“ uvedla tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová.

Smyslem nové značky je poskytnout spotřebitelům možnost vybrat si na trhu mnohdy přesyceném nekvalitní, a mnohdy i zdravotně závadnou obuví, výrobek správné konstrukce, zajišťující pohodlné nošení bez zdravotního rizika, s vysokou odolností a dlouhou životností či se správným označením velikosti.

Logo značky jakosti Komfortní obuv

Logo značky jakosti Komfortní obuv

V Česku se předloni vyrobilo zhruba 4,1 milionu párů obuvi, meziročně o procento méně. Dovoz obuvi, zejména z Asie, klesl meziročně o čtyři miliony na 100 milionů párů. Je to nejméně od roku 2006. Průměrná cena páru obuvi dovezeného z Číny stoupla o deset korun na 79 korun.

Čísla za loňský rok zatím nejsou k dispozici, podle odhadů ale výroba zůstala někde na úrovni čtyř milionů párů. Český obuvnický průmysl tvoří zhruba 35 firem, které mají víc než 20 zaměstnanců. Obuv se vyrábí i v řadě menších podniků. České obuvnické firmy zaměstnávaly loni zhruba 3250 pracovníků.

Program Česká kvalita sdružuje aktuálně 22 nezávislých značek kvality, které zahrnují široké spektrum výrobků a služeb. Logo programu garantuje, že označený výrobek byl prověřen nezávislou zkušebnou, že je bezpečný či že je jeho kvalita pravidelně kontrolována. Program obsahuje i značku pro zdravotně nezávadnou obuv pro děti - Žirafa.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz