Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
21. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jak vychovat chybějící řemeslníky? Ať jdou na učiliště uprchlíci, navrhuje Hospodářská komora

Uprchlíci se radují z překročení maďarsko-rakouských hranic v Nickelsdorfu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci se radují z překročení maďarsko-rakouských hranic v Nickelsdorfu. | foto: APČTK

PRAHA Čechů, kteří se po základní škole odcházejí učit řemeslo, je stále méně. Některé profese jsou proto už nyní doslova nedostatkovým zbožím. Hospodářská komora má však recept, jak to změnit: ať učební obory studují uprchlíci, navrhl její šéf. Není problém, kapacity pro ně máme, jejich integraci zvládneme, shodují se školy.

Mladí Češi o studium na učilištích už dávno nestojí tolik jako dřív. V tomto jejich postoji je navíc podporují i rodiče, pro které je to, aby jejich potomci studovali maturitní obor často otázkou společenské prestiže.

Potvrzují to i statistiky. Ještě v roce 2011 v tuzemsku výuční list získalo téměř 28 tisíc lidí, vloni to však bylo už jen 23,5 tisíce. A letošní čísla zřejmě nebudou lepší.

„Některé profese kvůli tomu u nás zoufale chybí. Jedná se například o svářeče, kominíky, pokrývače, ale i o řadu jiných specializací,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že chybějící pracovníky v „nedostatkových profesích“ by mohli nahradit uprchlíci, které má Česko v plánu přijmout.

Podle Dlouhého by si odborné schopnosti běženci mohli osvojovat i na tuzemských školách. „Taková možnost samozřejmě existuje. Osoby, které v u nás dostanou azyl, mají co se týče vzdělání stejná práva jako Češi,“ vysvětlila Jana Holíková z tiskového odboru ministerstva školství.

„Nevidím problém“

„V přijetí uprchlíků do naší školy nevidím žádný problém. Volné kapacity bychom určitě měli. Už v současnosti v našich učebních oborech studují Ukrajinci nebo žáci ze zemí bývalé Jugoslávie. A s jejich integrací žádné potíže nemáme,“ popsal ředitel varnsdorfské průmyslovky Petr Jakubec.

Vzdělávání cizinců

  • Pokud je osoba, která v Česku dostane azyl, mladší než patnáct let, musí povinně nastoupit do základní školy. Nezvládá-li češtinu, absolvuje 400hodinový kurz.
  • Starší azylanti se mohou vzdělávat podle stejných pravidel jako Češi. I pro ně jsou k dispozici různé semináře a jazyková doučování.

A jeho kolegové z dalších vzdělávacích institucí jeho slova jen potvrzují. Server Lidovky.cz oslovil jedenáct odborných škol napříč celou republikou a ani jedna z nich by neměla s přijímáním běženců do svých oborů problém.

„Drobnou komplikací někdy může být snad jen porozumění výuce. Ta totiž samozřejmě probíhá v českém jazyce,“ upozornil ředitel jihlavské Střední stavební školy Pavel Toman.

Česky se naučí

I na zvládnutí komunikačních nesnází při studiu má však Česko připraven recept. Všichni běženci školního věku, kteří u nás získají azyl, totiž povinně absolvují intenzivní 400hodinový kurz českého jazyka. A různé vzdělávací semináře jsou připraveny i pro dospělé azylanty.

„Lektorů máme spousty. K dispozici jsou jich stovky – a to na území celé republiky. Pokud bychom přijali 1500 migrantů (jak proklamuje vláda – pozn. red.), výuku češtiny bychom u nich bez potíží zvládli,“ řekla serveru Lidovky.cz Petra Žufníčková z Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka, která vzdělávání cizinců v tuzemsku zajišťuje.

Uprchlíkům studium nabízejí i tuzemské vysoké školy. Karlova univerzita například slíbila, že pokud azylanti složí přijímací zkoušku, mohou zdarma nastoupit do anglicky vyučovaných oborů na čtyřech fakultách. Škola by jim navíc uhradí veškeré náklady na ubytování. S podobnými návrhy následně přišly i další univerzity.

Problém by běženci v Česku zřejmě neměli ani s nalezením volných míst. Ochotu uprchlíky zaměstnat už dříve avizoval například výrobce postelí Linet nebo potravinářská firma Hamé. Ta kvůli tomu čelila dokonce i nadávkám a výhrůžkám.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!