18. prosince 2013 9:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Fed zřejmě ještě počká

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Dnes končí dvoudenní zasedání nejvyššího orgánu americké centrální banky. Co se dá od tohoto jednání očekávat? Ekonomické indikátory zveřejněné za období od předchozího zasedání Fedu potvrdily, že americké hospodářství získává na síle. Množí se tak spekulace, kdy američtí centrální bankéři rozhodnou o snížení objemu skupovaných dluhopisů na trhu.

V rámci třetího kola tzv. kvantitativního uvolňování se měsíčně jedná o 85 miliard USD, které se tak dostávají do finančního systému. Přijde toto rozhodnutí již na dnes končícím zasedání?

Část trhu se tak skutečně domnívá, ale prozatím to není převažující názor. Že se tento krok blíží, je však jasné. Od září 2012, kdy Fed současné kolo kvantitativního uvolňování spustil, dosáhl průměrný počet nově vytvořených pracovních míst v USA 190 tisíc měsíčně.

Míra nezaměstnanosti klesla ze 7,8 procenta na 7,0 procenta a dynamika americké ekonomiky začíná dosahovat tříprocentního růstu HDP. Uvažovat o ukončení tohoto monetárního stimulu je tedy zcela namístě. Nízká předvánoční likvidita a obavy z rozkolísání trhů však patrně přinutí Fed počkat s omezováním odkupu dluhopisů až do příštího roku.

Jako nejpravděpodobnější hodnotíme scénář, že šéf americké centrální banky Ben Bernanke trh připraví na možnost omezení kvantitativního uvolňování během prvního čtvrtletí 2014, možná již na lednovém zasedání. Ukončení tohoto programu je významným předpokladem, aby dolar začal proti euru získávat a měnový kurz více reflektoval ekonomické fundamenty. Euro je pro eurozónu příliš silné.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Najdete na Lidovky.cz