30. března 2012 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Japonci mají zálusk na Staropramen. Prodej pivovaru se blíží

Staropramen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staropramen | foto: ČTK

TOKIO Japonský pivovar Asahi je blízko dokončení dohody o koupi východoevropské pivovarnické skupiny StarBev, jejíž součástí jsou i Pivovary Staropramen, od soukromé investiční firmy CVC Capital Partners.

Dohoda by mohla být oznámena již příští týden a cena se má pohybovat kolem tří miliard USD (55,7 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený se situací.

Podle zdroje obě strany pracují na závěrečných detailech dohody. Zdroj však také varoval, že věci se mohou ještě změnit a závěrečný termín oznámení dohody nebyl stanoven.

StarBev

StarBev vlastní pivovary V České republice, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku, Srbsku a Černé Hoře. Obchodní aktivity má též v Bosně a Hercegovině a na Slovensku.

StarBev vznikla v prosinci 2009, kdy společnost CVC Capital Partners převzala pivovary ve střední a východní Evropě skupiny Anheuser-Busch InBev. Firma dostala jméno StarBev podle českého Staropramenu. AB InBev má stále právo být prvním zájemcem při případném prodeji skupiny, podle zdrojů však nemá zájem pivovar odkoupit zpět.

CVC nabídla firmu StarBev k prodeji poté, co ji oslovilo několik pivovarů, včetně firem Asahi, Carlsberg, SABMiller a Heineken. Na počátku tohoto měsíce agentura Reuters uvedla, že Asahi je favoritem aukce na koupi StarBevu.

Všechny zúčastněné strany se ke zprávě odmítly vyjádřit nebo nebyly k zastižení, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK