6. září 2014 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kalifornie chce zakázat igelitky, jako první v USA

Igelitky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igelitky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LOS ANGELES Kalifornie se zřejmě stane prvním americkým státem, který zakáže igelitové tašky v obchodech. Návrh zákona před týdnem schválili tamní zákonodárci. Demokratický guvernér Jerry Brown během televizní debaty v noci na pátek prohlásil, že ho podepíše.

Navrhované opatření počítá se zákazem igelitových tašek na jedno použití v obchodech. Z prodejen potravin a z lékáren by měly zmizet 1. července příštího roku. O rok později by se měl zákaz rozšířit na obchody s alkoholickými nápoji a na obchody se smíšeným zbožím. Prodejny budou moci zboží dávat do papírových nebo recyklovatelných tašek za deset centů za kus.

Zásah menším obchodníkům

"Pravděpodobně to podepíšu, ano," prohlásil podle webu listu Los Angeles Times guvernér Brown během debaty s republikánským rivalem Neelem Kashkarim. "Máme tady kolem 50 měst s vlastními zákazy plastových tašek, což vyvolává hodně nejasností," uvedl také.

Stoupenci návrhu tvrdí, že opatření sníží množství odpadků na ulicích a na plážích i odpad na skládkách. Proti zákazu jsou ale výrobci igelitek, kteří varovali před možným propouštěním. Kritizovali jej i republikánští zákonodárci. Podle nich jde o zbytečné zasahování státu do záležitostí malých a středních firem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz