11. února 2016 18:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Kamenná‘ banka UniCredit se plánuje pustit do P2P půjček mezi lidmi

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Čtvrtá největší banka v Česku, UniCredit Bank se zajímá o online půjčky mezi lidmi takzvané peer to peer půjčky. Ty si totiž za několik posledních let vydobyly ve společnosti značnou oblibu. Peer to peer půjčky totiž umožnily obejít banky a přesto se dostat výhodně k penězům.

Namísto toho, aby banky braly tyto služby jako konkurenci, tak v nich naopak vidí příležitost, do které se dá investovat. Teď nově například i italská skupina UniCredit.

„Ano, uvažovali jsme o tom jak my, tak i celá skupina. Spíše ale jen formou partnerství a vlastnictví podílu v již existující a fungující společnosti, než investicemi do start-upů. S firmami, které v něm působí, můžeme buď soupeřit, nebo spolupracovat.“ vysvětluje Paolo Iannone místopředseda představenstva UniCredit Bank v Česku a na Slovensku, který je v bance zodpovědný mimo jiné

za retailové a privátní bankovnictví.

„Je to o tom, že jich využívají i někteří naši klienti. Právě proto chceme být u toho. V současnosti jsou tam bez nás. To není dobře, proto P2P sledujeme.“ dodává Paolo Iannone.

Velkých finančních institucí, které v půjčkách mezi lidmi vidí potenciál je však více. Ve světě například na trh P2P půjček chce se svou platformu Mosaic vstoupit například investiční banka Goldman Sachs. V Česku pak za „sousedskými půjčkami“ přes Zonky.cz stojí skupina Home Credit.

Více čtěte v pátečních Lidových novinách.

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?