22. února 2018 12:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

900 českých řidičů jezdících v Německu se chce soudit o plat

Kamion - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kvůli nevyplácení minimální mzdy chce přes 900 českých řidičů a dělníků v Německu žalovat své zaměstnavatele. Řidiče strhl případ prvního českého šoféra Jiřího Gabriela. Ten vysoudil na německé poště přes čtvrt milionu korun, informuje server iDnes.cz.

„Když jsem viděl, že první Čech uspěl a dostal peníze, řekl jsem si, že bych byl hloupý, kdybych se o ně také nepřihlásil,“ řekl serveru iDnes.cz Tomáš Janeček, řidič kamionu z Plzeňska. On sám by prý po zaměstnavateli mohl za poslední rok chtít zhruba sto tisíc korun.

Německé firmy se obávají dalších žalob a dávají řidičům podepsat dokument, ve kterém prohlašují, že vědí o povinnosti platit svým zaměstnancům minimální německou mzdu a že ji vyplácejí. To se může dotknout jak českých zaměstnavatelů, tak i německých zákazníků.

Německo má od roku 2015 zákon o minimální mzdě, která musí od loňského ledna činit alespoň 8,84 eura na hodinu. Jiřímu Gabrhelovi pomohla peníze vysoudit organizace Faire Mobilität. „Ozvalo se mi od té doby na tisíc lidí. Všem dávám adresu a kontakt na odbory do Německa. Je dobře, že se zaměstnanci přestali bát,“ řekl serveru iDnes.cz Gabrhel.

Sdružení dopravců Česmad Bohemia má na plány českých zaměstnanců jiný názor. Říká, že Češi sice mají menší mzdy, ale část příjmu jim dorovnávají diety, tedy 45 eur denně. Ty jim zaměstnavatelé vyplácejí za práci v cizině. „Usilujeme o to, aby se diety započítávaly do mzdy. Kdyby se totiž z toho, že Češi budou úspěšní u soudů, stala obecná praxe, nebudou moci české firmy konkurovat německým,“ řekl iDnes.cz mluvčí Česmadu Martin Felix.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!