8. ledna 2012 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Katastrofy v roce 2011 stály 380 miliard dolarů

Záplavy ve Vietnamu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy ve Vietnamu | foto: Reuters

FRANKFURT NAD MOHANEM / PRAHA  Celkové ekonomické ztráty z přírodních katastrof, jež postihly svět v loňském roce, se odhadují na 380 miliard amerických dolarů. Toto číslo zahrnuje pojištěné škody i ty, které nejsou kryté pojistkou. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné největší světovou zajišťovnou Munich Re.

Loňský rok tak co do výše škod překonal rekord z roku 2005, kdy ztráty činily 220 miliard dolarů. Tehdy byl nejnákladnější přírodní katastrofou americký hurikán Katrina.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejdražší bylo japonské zemětřesení s tsunami. Ze sumy dosahující téměř 400 miliard dolarů pojišťovny na celém světě uhradily 105 miliard dolarů, tedy 2,1 bilionu korun. I zde byl překonán rekord z roku 2005, kdy pojišťovny vyplatily 101 miliard dolarů.

Nejvíce peněz stály škody, které na japonských ostrovech v březnu napáchalo zemětřesení a následná tsunami. Náklady pojišťoven v Japonsku se odhadují na 35 až 40 miliard amerických dolarů, celkové škody však dosáhly 210 miliard.

Čtěte také

Druhou nejdražší katastrofou loňského roku bylo únorové zemětřesení, které zasáhlo novozélandské město Christchurch. To stálo pojišťovny dalších 13 miliard. Zemětřesení se tak na celkové částce loni podílela více než polovinou. Třetí příčku obsadily povodně v Thajsku, které začaly v červenci a trvaly několik měsíců.

Záplavy v Thajsku

Záplavy v Thajsku

Bouře a tornáda ve Spojených státech stály pojišťovny 7,3 miliardy dolarů, hurikán Irene pak sedm miliard. Celkové náklady na škody způsobené hurikány v oblasti severního Atlantiku však byly podle zajišťovny letos nízké a jen tři pojmenované bouře dorazily až na pevninu USA.

Podle Munich Re, která sleduje pojistné náklady už od roku 1980, obvykle škodám z přírodních katastrof dominují neštěstí způsobená počasím. Loňský sled přírodních neštěstí byl podle zajišťovny velmi vzácný a přinesl katastrofy, které se očekávají většinou tak jednou za tisíc nebo více let.

K Česku byla loni příroda milosrdná

„Loňský rok byl v případě živelných škod v tuzemsku příznivější. Zatímco v roce 2010 dosáhly škody dvou miliard korun, loni to nebyla ani polovina,“ řekl tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. Podle mluvčího pojišťovny Allianz Václava Bálka byly problémy jen lokální, přičemž zřejmě největší zářez způsobilo pojišťovnám rozsáhlé krupobití v Praze, které poškodilo spousty aut, a sněhová nadílka, při jejímž tání došlo na některých místech k záplavám. Tuzemským pojišťovnám tak nadále největší starosti dělají škody hrazené z povinného ručení.

Větrná smršť s přívalovým lijákem a krupobitím zasáhla obec Horní Dubénky na Jihlavsku

Podle Káni meziročně vzrostly zhruba o 10 procent, zvýšení počtu dopravních nehod a nákladů s nimi spojených zaznamenala i Allianz. Jde hlavně o odškodnění za škody na životech.

Pojišťovny neplánují změnu povinného ručení

I přesto pojišťovny letos neplánují změny sazeb povinného ručení. Zdražení brání podle České kanceláře pojistitelů konkurenční boj. Ten dokonce loni a předloni vedl ke snížení sazeb průměrně o šest procent za rok. Průměrné pojistné pro hlavní skupiny osobních aut za poslední tři roky kleslo dokonce o 21 až 26 procent. Prostor pro slevy tak vidí některé pojišťovny jen u věrných klientů jezdících bez nehod.