Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Každý Čech vypije ročně 20 litrů vína. Gurmáni příliš nejsme

Víno (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Víno je pro Čechy stále lákavější nápoj. Podle aktuálně zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vypil každý občan včetně kojenců v roce 2016 v průměru 19,6 litru vína. To je o „sedmičku“ víc než v předchozím roce a druhý nejvyšší údaj v historii Česka. A letošek bude ve znamení dalšího nárůstu.

Sami vinaři udávají dokonce ještě vyšší údaj o spotřebě, než vyčíslují statistici – zhruba kolem 20,5 litru na hlavu. Přesto to neznamená, že by se Češi víc vzdělávali ve znalosti vína a pili ušlechtilejší druhy.

„Hlavním důvodem růstu spotřeby je vyšší koupěschopnost zákazníků. Lidí, kteří vínu rozumí a umí si ho vychutnat, sice pomalu přibývá, ale největším tahounem, zhruba ze 70 procent veškerého prodeje, jsou stále vína ze supermarketů v ceně kolem 70 až 100 korun,“ okomentoval nejnovější údaje statistiků tajemník Svazu vinařů Martin Půček.

V dáli před námi je Francie

Očekává, že letošek, přestože domácí úrodou nebyl lepší než loňský rok, vykáže vyšší spotřebu na hlavu zhruba o půl litru. Tuzemští, tedy z naprosté většiny moravští vinaři zásobují totiž české obchody jen ze třetiny. Většina vína se dováží.

Spotřebou se Česko nemůže rovnat milovníkům vína, jako jsou ve světovém měřítku například Francouzi se skoro 41 litry na hlavu. Pokulháváme i za sousedním Německem, kde jeden občan vypije ročně průměrně 25 litrů, ale jsme na žebříčku před Slovenskem s 16 litry na hlavu. Podle Půčka však existuje reálná možnost, že do deseti let dosáhne v Česku průměrná spotřeba ke 30 litrům.

víno grafika

Z regálu supermarketu, stáčené ze sudů na stánku „vinotéky“, ze sklepů a polic skutečných vinoték. V tomhle pořadí se v Česku vína nejčastěji prodávají. Na letošním nárůstu budou mít ze všeho nejvíc zásluhu právě obchodní řetězce, přes které se loni prodalo kolem 140 milionů z celkových 200 milionů litrů vín.

Tomu, že letošní spotřeba může být vyšší než ta loňská, nasvědčují i meziročně lepší prodejní výsledky největšího vinařského uskupení – Bohemia Sektu. Šumivá vína představují jen menší část jeho produkce, převládají tichá vína z ovládaných vinařství, jako jsou Habánské sklepy, Vinařství Pavlov, Víno Mikulov a Chateau Bzenec. Loni celá skupina prodala 28,5 milionu lahví šumivých vín, nápojů, tichých vín a částečně i zbylých zásob lihovin, jejichž produkci Bohemia loni prodala božkovskému Stocku.

Odbyt za prvních deset letošních měsíců roste řádově o procenta. „Myslíme si, že loňský počet prodaných lahví bychom mohli v menších jednotkách procent opět navýšit,“ uvedl ředitel Bohemia Sektu Ondřej Beránek.

Bude to dobrý ročník

Letošní výnosy z vinic ještě vinaři neznají, budou prý možná o něco vyšší než loňských 4,8 tuny z hektaru, ale určitě nižší, než je desetiletý průměr.

Vinaři v Česku tak zřejmě dopadli lépe než celosvětová produkce, která se podle dosavadního odhadu Mezinárodní organizace vinné révy a vína v letošním roce sníží o 8,2 procenta na 246,7 milionu hektolitrů. Pokud se předpoklad naplní, bude to prý nejslabší globální výsledek od roku 1961. Na vině jsou především mrazy a sucha v zemích Evropské unie, kde se čeká propad produkce o 15 procent.

Moravští producenti už při uvedení letošních mladých vín upozornili, že úroda není letos zrovna nejlepší, ale kvalitou to prý bude dobrý ročník.

„Možná i o trochu lepší než ten loňský. Úroda je vlivem jarních mrazů o něco nižší, ale chuť se dotvořila, velmi pěkná jsou i červená vína,“ vyjádřil se například Stanislav Hrabal z renomovaného Rodinného vinařství Hrabal ve Velkých Bílovicích.

„Rok začal velmi špatně, v květnu pomrzla skoro všechna očka, vypadalo to na ztrátu o 60 procent, ale hrozny pak nasadily podočka a nebude to nakonec tak zlé,“ přidává se vinař Jaroslav Vaďura z Polešovic na Uherskohradišťsku.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...