Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Brusel vzal Google kladivem. Začala válka se Sillicon Valley?

Sídlo Googlu v americkém Mountain View. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Googlu v americkém Mountain View. | foto: Shutterstock

PRAHA Následky rekordní obří pokuty pro internetovou jedničku mohou být nedozírné. Evropská komise jasně ukázala, že bude tvrdě pískat pravidla i v online prostředí. Na řadě jsou další digitální giganti.

Klidná, vyrovnaná, rozhodná. Dánská eurokomisařka Margrethe Vestagerová působila stejně před rokem, při rozhovoru - neobvykle sama bez členů kabinetu - ve své střídmě zařízené bruselské kanceláři, jako dnes, když ohlásila rekordní pokutu pro americký Google.

Šéfka evropského antimonopolního hlídacího psa zdědila sedmiletou kauzu, její tvrdé rozhodnutí se očekávalo. S napětím se ale čeká, co bude dál, jestli se rozpoutá válka mezi Evropou a americkými megakorporacemi ze Sillicon Valley.

Na první pohled jde o drobnost: jaké odkazy na e-shopy se zobrazí ve výsledcích vyhledávání. Jak rozhodli euroúředníci, Google dával přednost vlastním odkazům, na kterých vydělává.

V součtu celé EU či světa skutečně může jít o obří zisky, proto jde o pokuta počítanou z obratu firmy. Proto se také sankce vyšplhala na historicky rekordních více než 63 miliard korun.

Dánská eurokomisařka Margrethe Vestagerová.

Eurokomisařka Margrethe Vestagerová.

Samotná komisařka vysvětlovala, že nikoho nestíhá kvůli jeho velikosti, ale jde jí o neférové chování vůči konkurentům. Navíc rozhodně odmítla, že by cílem byly hlavně americké firmy.

V zásobě má ale ještě dvě kauzy proti Googlu, přičemž jedna míří na samotné srdce jeho byznysu, reklamní systém, druhá pak na světově největší mobilní operační systém Android, takže půjde opravdu o hodně. V jejím hledáčku se už ocitl i Apple či Facebook.

Velké kladivo udeřilo

Evropská komise je jediná síla, která se internetovým gigantům může na kontinentu rovnat. Pokud zasáhne nevhodným způsobem, poškodí tím celý digitální byznys, který má být motorem ekonomické budoucnosti. Kdyby však přihlížela zneužívání síly na trhu vůči menším firmám, mohou korporace zadusit potenciální konkurenty a přerůst jí přes hlavu.

“To, že jsem dostala na chvíli do ruky opravdu velké kladivo, neznamená, že s ním musím pokaždé udeřit,” vysvětlovala samotná komisařka Vestagerová.

Udeřila. A teď je otázka, co bude dál. Buď může celá kauza vyznít fakticky do ztracena jako obdobná, i když nižší pokuta pro Microsoft před téměř deseti lety. Nebo se rozpoutá střet, ke kterému se schyluje i na dalších frontách, především v ochraně soukromí.

Navíc je antimonopolní vyšetřování politicky citlivé vzhledem k vztahům EU k relativně nové Trumpově administrativě v USA a vůči tamní vnitřní politice. Bude tedy mimořádně důležité, jak se celá věc vyřeší politicky a jak se vyvinou další kauzy. Google a IT se dostávají na špičku lobbistických výdajů v Bruselu i ve Washingtonu. Vestagerová ale ukázala, že se rozhodně nebojí.

“Mám na své straně 500 milionů lidí. A pokud máme případ a umíme ho prokázat, pak je to prostě moje práce,” uzavřela nedávno rozhovor pro LN.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...