6. února 2014 6:00, aktualizováno  9:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krteček opět u soudu: Potvrdil byznys vnučky Zdeňka Milera s licencemi

Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera. | foto: MAFRA – Michal Šula

PRAHA Spor o práva na oblíbenou animovanou postavičku Krtečka postoupil do dalšího dějství. Městský soud v Praze rozhodoval o platnosti smlouvy mezi Zdeňkem Milerem a jeho vnučkou. Na základě tohoto dokumentu postavila Karolína Milerová svůj byznys s licencemi na Krtečka pod značkou Little Mole. Ve čtvrtek ráno Milerová oznámila, že soud žalobu správkyně dědictví zamítl.

Není to poprvé, kdy se soudy zabývaly světoznámou pohádkovou postavičkou. Dosud však řešily pouze spory mezi firmami, které vlastní „staré“ licence od kreslíře Zdeňka Milera, a výrobci hraček s Krtečkem na základě licencí „nových“ od Milerovy vnučky Karolíny.

Předběžná opatření

Soud o platnost smlouvy mezi Karolínou Milerovou a jejím dědou Zdeňkem Milerem by mohl ovlivnit i pokračující spory vlastníků výhradních licencí, kteří se brání konkurenci s právy od společnosti Little Mole.

Firmy Detoa, Dino Toys i výrobce dětského povlečení Matějovský už získaly předběžné opatření Městského soudu v Praze, které platnost „nových“ licencí nepřipouští.

Ani po více než dvou letech od úmrtí autora Krtečka nebylo uzavřeno dědické řízení, které by mohlo nejasnosti ohledně autorských právy vyřešit. Advokátka Milena Fischerová, kterou si výtvarník za svého života určil jako správkyni dědictví, na podzim podala žalobu na neplatnost smlouvy, na jejímž základě vnučka Karolína licence prodává.

„Obě strany se k žalobě opakovaně vyjádřily. Městský soud v Praze může rozhodnout takzvaně 'od stolu', takže nepředpokládám, že by nařídil jednání. Do března by tak mohlo být rozhodnuto,“ řekl ve středu serveru Lidovky.cz advokát Jiří Matzner, který Fischerovou zastupuje. Verdikt však nemusí být definitivní, neboť je pravděpodobné, že se jedna ze stran odvolá k Vrchnímu soudu v Praze.

Karolína Milerová, která poskytuje licence skrze svoji společnost Little Mole, serveru Lidovky.cz neodpověděla na e-maily ani SMS. Již dříve však uvedla, že platnost její licenční smlouvy potvrdila tři na sobě nezávislá stanoviska renomovaných advokátních kanceláří.

Dědictví není vyřešeno

Barbora Milerová, dcera Zdeňka Milera a matka Karolíny, se ve sporu již dříve zastala správkyně dědictví Fischerové. Svoje vyjádření poskytla loni serveru Lidovky.cz přes svého právního zástupce Pavla Hubálka.

„Moje klientka se nedomnívá, že se jedná o spor mezi Karolínou Milerovou a správkyní dědictví, ale zúčastněných stran je více, tj. dědiců, kterých se autorská práva ke Krtkovi týkají. Dědické řízení není dosud skončeno a do konce dědického řízení vykonává správu dědictví autorských práv Dr. Fischerová. Mezi dědici zatím k žádné dohodě nedošlo. Postup správkyně dědictví autorských práv Dr. Fischerové moje klientka považuje za platný a správný,“ uvedl Hubálek.

Aktualizace

Ve čtvrtek ráno Karolína Milerová zaslala do redakce tiskové vyjádření, v němž uvádí, že soud žalobu Mileny Fischerové zamítl. Advokát Matzner nyní zvažuje odvolání.

Soud tento týden zamítl žalobu JUDr. Mileny Fischerové, správkyně dědictví pana Zdeňka Milera, autora Krtečka a jeho přátel, proti Karolíně Milerové. Správkyně se žalobou domáhala vyslovení neplatnosti licenční smlouvy, na základě které Zdeněk Miler v září 2011 poskytl své vnučce, paní Karolíně Milerové, licenci k užití jeho uměleckého díla.

Soud prvního stupně tvrzení JUDr. Fischerové o údajné neplatnosti licenční smlouvy nepřijal a její žalobu, byť zatím nepravomocně, zamítl. Ve svém rozsudku přitom soud výslovně uvedl, že předmětná licenční smlouva je platným právním úkonem.

Karolína Milerová se vyjádřila, že rozsudek samozřejmě vítá jako částečné zadostiučinění poté, co roky musela čelit kampani správkyně zpochybňující její oprávněnou licenci k dílu Zdeňka Milera.