Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lékaři se štítí práce s počítačem. Lobby potopila elektronické recepty

Lékař (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Lékaři vyhráli svůj boj: elektronické recepty, které měly ušetřit miliardy, nebudou od příštího roku povinné. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chystá novelu zákona o léčivech, která tuto povinnost zruší.

„Důvodem je zejména nepřipravenost řady praktických lékařů na povinnou elektronickou preskripci. Mohla by reálně ohrozit výkon praxe až pětiny lékařů, kteří by pak byli nuceni svoji činnost ukončit,“ vysvětluje mluvčí ministra zdravotnictví Jan Štoll.

Tvůrci zmíněného nařízení původně slibovali, že elektronické recepty ušetří ve zdravotnickém rozpočtu miliardy. Měly zjednodušit administrativu, zabránit zneužívání a odstranit falšované recepty.

Těch se podle odhadu odborníků ročně v oběhu objeví na 450 tisíc. Zároveň měl eRecept položit základy pro dosud nezavedenou elektronizaci zdravotnictví, jejímž cílem je vyšší efektivita systému. Pacienty má zase eRecept chránit před záměnou léků při jejich výdeji.

Navždy dobrovolně

Proti nařízení předepisovat léky elektronicky v minulosti protestovala zejména Česká lékařská komora. „Jsem rád, že současný ministr zdravotnictví nepostupuje alibisticky a nepodporuje něco jen proto, že to stálo obrovské peníze,“ říká prezident ČLK Milan Kubek.

Podle něj eRecepty nepřinášejí lékařům žádnou přidanou hodnotu, naopak jen by jim přidělávaly práci a zvyšovaly náklady. „Je třeba si uvědomit, že rychlé připojení k internetu není ani v dnešní době samozřejmostí. Já ordinuji v Praze a každou chvíli nám internet vypadne. To bych pak nemohl pracovat,“ vysvětluje Kubek.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Odkdy a zda vůbec někdy budou lékaři povinni předepisovat léky elektronicky, zatím není jasné. Představitelé lékařů míní, že by i v budoucnu eRecepty měly fungovat jen na dobrovolné bázi.

Odklad vítají i představitelé zdravotních pojišťoven či farmaceutického průmyslu. „Asi je to v tuto chvíli správný krok. Je třeba, aby eRecept nebyl jen o prostém překlopení papírové podoby do elektronické. Ale aby dokázal účinně šetřit peníze systému,“ míní například náměstek VZP Petr Honěk.

Dodal, že nejprve je potřeba zakotvit do zákona další ustanovení, která zabrání duplicitně předepisovat léčiva jednomu pacientovi nebo ho ochrání před zdravotními komplikacemi a následnými výdaji na jejich léčení. To se stává v případě, kdy nemocný užívá léky, jež jsou ve vzájemném střetu.

Systém za 150 milionů

Rovněž prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček je přesvědčen, že český terén není na povinnou elektronickou preskripci zatím připraven. „Dokud nebudou lékaři chtít spolupracovat, nelze to lámat přes koleno. Větší význam pro nás má rozšiřovat projekty, jako je Karta života, kde má pacient snadno dostupný přehled o poskytnuté péči a vidí, kolik stojí jeho léky, vyšetření či hospitalizace,“ vysvětluje Gajdáček.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákon umožňuje vystavovat předpisy na léky v elektronické podobě od roku 2009, první eRecept byl ale vypsán až o tři roky později. K této praxi se zatím přihlásil jen zlomek lékařů.

Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má zavádění a správu eReceptu na starosti, dosud na centrální úložiště receptů a navazující aplikace vynaložil 150 milionů korun.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Respirátory (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Respirátory (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Respirátory (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...