2. června 2010 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé chodí méně do hospod, Staropramenu po šesti letech klesl prodej

Mužské přátelství - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mužské přátelství - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Společnosti Pivovary Staropramen klesly poprvé po šesti letech růstu celkové prodeje. Společnost u nás a v zahraničí prodala 3,02 milionů hektolitrů piva, což znamená meziroční pokles 7%.

Největší podíl na poklesu prodeje měly především značky z levnějších segmentů. Společnost skončila se ročním ziskem 720 milionů korun s nulovými úvěrovými závazky.

"Podobně jako v řadě jiných oborů byl loni také v pivovarnictví prodej poznamenán dopadem ekonomické situace na chování našich spotřebitelů i zákazníků a poklesem celkové spotřeby. Výsledné prodeje naší společnosti odpovídají našim původním očekáváním," řekl k oznámeným prodejním výsledkům generální ředitel společnosti Pivovary Staropramen Zbyněk Kovář.

Domácí prodeje společnosti klesly o 6 %. "Lidé kvůli úspoře peněz přesunuli část konzumace z hospod a restaurací domů. Chtějí si však stále dopřát. Proto si tito lidé domů kupují osvědčené značky," vysvětluje změny ve struktuře prodejů Zbyněk Kovář.

Kromě změny chování domácích spotřebitelů se na výsledcích domácích prodejů projevil také úbytek zahraničních návštěvníků, především v turisticky atraktivních lokalitách Česka.

Export společnosti loni klesl o 11 %. Důvodem je dopad ekonomické krize na zahraničních trzích a s ním spojený pokles poptávky především v segmentu dražších prémiových piv, do kterého hlavní exportní značka společnosti – Staropramen, dlouhodobě patří. I nadále pro něj zůstávají hlavními exportními zeměmi Německo, Velká Británie, Švédsko a Slovensko.

Lidovky.cz