Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ostravské menu dne: Michal David, Škorpioni, Elvis a pivo za dvě koruny

Česko

  14:43aktualizováno  19:20
OSTRAVA - Lidé v Ostravě volí sociální demokracii a zaplatí za to. Právě u nich zahajuje strana kampaň před volbami. Koncert německé skupiny Scorpions, který tam paroubkovci uspořádali, stál podle odhadů až několik milionů korun. A jeho dopad vzhledem k dopravním omezením ucítí velká část Ostravanů bez ohledu na to, koho volí.

ČSSD zahájila v Ostravě volební kampaň koncertem německé kapely Scorpions. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

I když vystoupení Scorpions, na které podle policie přišlo asi 5000 lidí, začalo až v sedm hodin večer, už odpoledne se náměstí plnilo. Spousta lidí se přišla podívat na Jiřího Paroubka, další se netají tím, že je láká sociálnědemokratické dvoukorunové pivo a další občerstvení. "Musím si skočit pro další žeton," hlásí muž, který v rukou drží dva kelímky v oranžových barvách s nápisem Jistoty pro lidi, naděje pro naši zemi. Pivo obsluha vydává jen těm, kdo přinesou zakoupený žeton.

"Nějaká hudba mě nezajímá, ale prý tam má být pivo za dvě koruny," tvrdí muž mířící odpoledne do centra města. Na Prokešově náměstí u radnice už jsou sociální demokraté jako doma. V Ostravě mají hejtmana i primátora, prvního v koalici s komunisty, druhého s ODS. A chtějí, aby oranžová město skutečně zbarvila.

Mítink ČSSD v Ostravě.

Nic na tom nezmění ani stovky příznivců proti Paroubkovi, třeba skupiny na sociální síti Facebook, která odmítá účast Scorpions na mítinku socialistů. Strana nezveřejnila, kolik za koncert zaplatí, David Urban z agentury D Smack U Promotion odhadl minulý týden pro ČTK možné rozpětí na 2,5 až 12,5 milionů korun. Je otázka, jak zafungoval fakt, že "škorpioni" hráli i pro bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera.

Kolemjdoucí si utahují ze zpěváka Davida
Kolemjdoucí, pro něž sociální demokracie není zjevně stranou vyvolenou, jen pošťuchují ty, kdo přihlížejí písním Michala Davida. "Jo, jo, socialistický zpěvák, to bude návrat," prohlásil mladík s odznakem Nevolím Paroubka. "No, jestli někdo začne s koncertem Michala Davida, co nás čeká, pokud vyhraje volby?" směje se nad dalším z ohlášených vystupujících žena, která rychle opouští prostor u ostravské Nové radnice. Pracuje na magistrátu, ale ani pohodlný výhled z oken ji zřejmě nepřesvědčil, aby zůstala.

Další však ČSSD podporují a hned mu to vrací. "Nenechají nás jen tak vyhodit z práce, ODS chce větší svobodu pro podnikatele. Copak tu není už tak dost velká nezaměstnanost," volají na mladíka lidé z přihlížejícího hloučku. A diskutují o tom, jak se ČSSD vyrovnala s aférou kolem předsedy sněmovny Miloslava Vlčka. Zjevně by přivítali, aby k ní více zaznělo i z menšího z pódií, které patří politikům, zatímco větší se chystá na koncert.

Michal David zpívá pro ČSSD v Ostravě.

Student Pavel Brázdil rovnou přiznává, že ho přivábila zvědavost. "Asi si ale půjdu ještě někam sednout a vrátím se na Scorpions. Mají prý jako skupiny končit, tak si je ještě poslechnu," říká. Náměstí pod radniční věží se zjevně zcela zaplní až večer při koncertu. Zástupci ODS přitom kritizují, že kampaň ČSSD vlastně zaplatí radnice - sociální demokraté mají pořadatele, ale stejně bylo potřeba posílit hlídky strážníků a usměrnit dopravu, výluka postihne i městské autobusy a trolejbusy.

ČSSD bude rozdávat lék na kocovinu
Ostravským mítinkem začíná pro sociální demokraty kampaň. A zahajovací akci dokonce upravili poté, co se objevily glosující billboardy, na nichž paroubkovci slibují pivo za dvě koruny, Elvise i přípravky proti kocovině. Vše nakonec na mítinku bylo, i když není jasné, v jakém množství. Presley byl pochopitelně zastoupen dvojníkem, prostředky na kocovinu strana rozdávala u několika stánků.

Vstupenky na koncerty se neprodávaly ani nerozdávaly, vstup byl tedy naprosto volný. Dopravní uzavírky se dotkla Sokolské, jedna z ostravských tepen, ale také ulice 30. dubna. Scorpions a Michal David nejsou jedinými "hudebními lákadly" ČSSD. V pátek na Paroubkově mítinku na Ústecku zahraje také slovenský Elán. Ten vystupuje na akcích ČSSD pravidelně.