22. října 2009 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé chtějí levné jídlo, McDonald's si mne ruce a rostou mu zisky

Firmě podle dnešního prohlášení pomohl zájem o nové, dražší produkty a kontrola nákladů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firmě podle dnešního prohlášení pomohl zájem o nové, dražší produkty a kontrola nákladů. | foto: AFP

CHICAGO Zisk řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's stoupl o šest procent na 1,26 miliardy USD. Řetězci se v době krize díky nabídce levného jídla daří relativně dobře.

Celkové příjmy se snížily o 3,5 procenta na 6,05 miliardy USD. Důvodem však byl vývoj směnných kurzů. Tržby v restauracích otevřených nejméně rok stouply o 2,5 procenta. Firmě podle dnešního prohlášení pomohl zájem o nové, dražší produkty a kontrola nákladů.

Společnosti McDonald's a několika dalším řetězcům rychlého občerstvení se i v době krize daří relativně dobře a jejich výkon je lepší než výkon celého trhu. Je to díky nabídce levného jídla. Rostoucí nezaměstnanost se však začíná promítat i do výkonu těchto firem, napsaly agentury AP a Reuters.

Na českém trhu McDonald's působí 17 let. V loňském roce tržby firmy v Česku stouply téměř o 18 procent na rekordních 3,776 miliardy korun. V 78 tuzemských restauracích s rychlým občerstvením McDonald's bylo loni obslouženo 59,9 milionu zákazníků, kterých bylo meziročně o 12 procent více.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.