Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KFC, Burger King, či McDonald’s?

Magazín

  11:47
Potřebujete zahnat hlad? Navštivte některý z fastfoodů. Najíte se rychle a dočkáte se řady překvapení - jak u jídla, tak třeba na toaletách. LN testovaly McDonald’s, KFC a Burger King.

Hamburger foto: Reprofoto

Jsem ideální osoba pro test fastfoodů v České republice. Nemiluju je, ale snáším je. Vzhledem k tomu, že mí přátelé jsou nakloněni všemu, co se jen trochu týká americké kultury, rychlé občerstvení tvoří každý den část mého jídelníčku. Jsem tedy nezaujatý znalec.

Hned v úvodu chci upozornit na jednu možná banální věc, která ale má své opodstatnění. Když navštívíte fastfood, musíte se jednoznačně smířit s tím, že každý produkt, který si koupíte, každý hamburger, hranolky nebo salát vypadá úplně jinak než na obrázku. Zářící photoshopové barvy žlutých hranolek jsou pryč, původně pestré saláty jsou v reálu lehce vybledlé, pevné hnědé hamburgery posypané semínky jsou navlhlé od omáček a kape z nich tatarka.

Jamesu W. McLamorovi nebo Davidu Edgertonu, zakladatelům společnosti Burger King, ani Rayu Krocovi, otci McDonaldu, se nepovedlo přenést do krabičky, voskovaného papíru nebo kelímku to, čím disponuje jejich obrázkové menu. Nejmenší zklamání proto přináší návštěva KFC, a to hlavně díky tomu, že v jejich receptech je mnohem méně omáček než kdekoli jinde a kuřecí kousky drží tvar i vhodnou vlhkost.

Záhadný systém: Nejdříve na toaletu, až pak jíst Podle čeho si tedy vybrat svůj fastfood? Jedním z klíčů je systém toalet. Některé záchody totiž fungují na takovém principu, že vás přejde chuť jíst nebo vám zkazí požitek z již snědeného pokrmu.

Například pražský McDonald’s u metra Anděl. Systém záchodů je postaven na principu: nejprve záchod, pak jídlo. Což je u některých lidí problém. Chodí totiž na WC až po jídle, před ním nemívají důvod. Pokud se ale nechcete vzdát deseti korun, nemáte tentokrát šanci. U toalet vás totiž čeká něco jako letištní terminál. Do kovového stroje hodíte 10 korun, vyjede papírek, turniket se otočí a vy můžete vstoupit.

Papírek vám proplatí u pokladny tak, že dostanete slevu na jídlo. Pokud byste ovšem chtěli jít na WC po jídle, nikdo vám už lísteček neproplatí, leda že byste si chtěli přidat. Jednotlivé pobočky řetězce se tak snaží vyřešit problém nezvaných návštěvníků. Někdy však kvůli tomu trpí sám zákazník.
 
Také si nedáváte určitá jídla, přestože na ně máte chuť? A to z důvodu, že jejich názvy neumíte vyslovit? Jak například vyslovujete salát Coleslaw? Jestli říkáte „koleslav“ a lidé kolem se z nepochopitelného důvodu smějí, určitě se vám bude hodit náš slovníček fastfoodových pojmů. Dobře se pobavíte i nad překlady některých názvů a pochopíte, že americkou kulturu někdy opravdu nemůžeme ani docenit. Například slovní hříčku v názvu menu „B Smart - Longer“ z KFC lze přeložit jako „buď šikovný - delší“. Ze vznešeného názvu „King Burger“ se stane překladem „král karbanátků“. Co jím chtěl autor říci, je často záhadou.

U obsluhy se nemusíte ničeho bát. Pokud jednou za čas potkáte protivného člověka, nic se vám nestane, protože obsluha je ve fastfoodech tak rychlá, že vás to ani nestihne mrzet. Většina lidí, kteří obsluhují, mají buď před sebou vidinu závratné kariéry nebo za zády protivného šéfa, který zvláště u KFC má snad větší sílu než jejich nejpálivější kuře. Pojďme se teď podívat na jednotlivé fastfoody zblízka.

Burger King: spousta jídla, do kterého se těžko zakousnete
Burger King je zajímavá alternativa k pořádnému „naprásknutí se“. Váha některých sendvičů dosahuje až 400 gramů. Tenhle kolos je naplněný hovězím masem, které opékají přímo na místě na otevřeném ohni. Dovnitř dávají čerstvou cibuli, rajčata, slaninu a sýr. Je toho moc a je to asi jediné fastfoodové jídlo, které spousta lidí nedojí.

Do Burger Kingu choďte až kolem 21. hodiny večerní, zavírá se ve 22 hodin a nikdo tam není. To je velmi důležité, protože když jíte zdejší burgery, vypadáte u toho zaručeně úděsně. Ani jedna houska se totiž nedá pozřít elegantním způsobem. Takový „Whopper“ je příliš tlustý na to, abyste si z něho „normálně“ ukousli. Zelenina v něm je opravdu čerstvá natolik, že například rajčata stříkají až do dvoumetrové vzdálenosti. Pokud si chcete „burger“ rozdělit na dvě části a tím dosáhnout vyšší elegance, narušíte tím celkovou konstrukci celého pokrmu a po zbytek doby budete bojovat s tekoucími omáčkami a cáry cibule, které vám budou viset všemi směry.

Burger King doporučuji pouze chlapcům, kteří dokážou zuby utáhnout kamion. Pokud se rozhodnete jít do Burger Kingu a patříte mezi něžnější stvoření, radím dát si pouze salát nebo zmrzlinu.

McDonald’s: místo, kde má přednost reklama
Vyhněte se všem McDonaldům, které jsou vyzdobeny zrcadly. Dodávají pocit většího prostoru, ale ve chvíli, kdy budete držet mastný cheesburger a uvidíte se z bezprostřední vzdálenosti v zrcadle, nebudete mít ze sebe zrovna dobrý pocit. McDonald’s začíná být velmi nepříjemným místem i ve chvíli, kdy se jdete nejen najíst, ale i popovídat si. Některé z provozoven instalovaly velké obrazovky, na kterých se promítají ukázky z filmů nebo hudební klipy. Po třiceti minutách v takovém podniku, kde má příjem z reklamy přednost před hostem, se vám tedy bude hodit růžový prášek na bolení hlavy.

Ovšem nedá se nic dělat. Jejich shake a zmrzlina s karamelem jsou prostě výborné.

Kromě nich má McDonald’s také nejlepší hranolky. Nepřipomínají lisovanou bramborovou kaši, nejsou ani tvrdé jako kolíčky na prádlo.

KFC: nejširší výběr salátů, ale také podivných existencí
KFC zahaluje tajemství těstíčka, do kterého tu balí kuřata. Opeřenci jsou taky hlavním znakem, který je zcela odděluje od konkurence. A vzhledem k tomu, že KFC nabízí nejširší výběr salátů a taky velkou kukuřici, asi právě tam budete mít pocit, že jíte nejzdravěji.

Především ve větších městech mají podniky KFC velmi slabou ostrahu a často se v nich objevují lidé, kteří nevypadají právě jako zákazníci restaurace.

„Minulý týden jsem narychlo večeřela kuřecí menu, když v tom si ke mně přisedl zarostlý pán s obrovským baťohem a začal si rozbalovat svou svačinu. Ne že bych byla znechucená, naopak. Velmi dobře jsme si popovídali, dokonce ode mě vymámil dvě kuřátka a nedopitou kolu. Člověk se takhle snadno zamyslí nad sociální diferenciací společnosti a dalšími významnými tématy,“ popisuje jedna z návštěvnic podniku.

Pokud tedy toužíte po filozofickém večeru, v KFC naleznete inspirativní prostředí. To se týká zvláště večerních hodin.

Chcete-li jíst zdravě, KFC nabízí největší a nejpestřejší nabídku salátů. Na druhou stranu, Colonel Sanders nedořešil přepravu jídla domů. Pokud si chcete odnést kompletní večeři včetně zmrzliny, máte smůlu - tu totiž v KFC (na rozdíl od McDonald’s, kde mají na zmrzliny speciální čepičky) neumějí zabalit s sebou.

U fastfoodů velice záleží na tom, kdo vás obsluhuje. Pokud zaměstnanec myslí (nebo přesněji řečeno dodržuje striktně postup), zabalí jídlo tak, že doma najdete přesně to, co jste si koupili. Stává se ovšem, že doma otevřete papírovou tašku a hranolky i cheeseburger plavou v limonádě. Zajímavá směs. Hranolky pak ale nejsou tolik křupavé.
Autor: