23. listopadu 2009 17:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

McDonald se v Německu vzdává červené barvy. Zezelená ale i v Česku

McDonald's se v Něměcku vzdává červené barvy. Postupně zezelená i v Česku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy McDonald's se v Něměcku vzdává červené barvy. Postupně zezelená i v Česku | foto: McDonald's

MNICHOV Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald's v Německu zezelená. Po dokončení rekonstrukce a modernizace by ve vzhledu restaurací měla dominovat zelená barva místo dosavadní firemní červené. Změna barvy má odrážet úctu firmy k životnímu prostředí. Řekl to v rozhovoru pro německý list Financial Times Deutschland zástupce ředitele McDonald's Deutschland Holger Beeck. Podle agentury AP začnou novou barvu používat i restaurace ve Francii a v Británii.

Jako první se v novém stylu představí restaurace na letišti v Mnichově. Celkem podle Beecka firma v letošním roce otevře 42 novým restaurací v zeleném provedení a stejný počet nových restaurací plánuje na příští rok.

Spolu s renovovanými staršími restauracemi by do konce roku mělo být v Německu 100 zelených restaurací. "Není to jen iniciativa Německa, ale iniciativa celoevropská," řekl agentuře AP mluvčí McDonald's Deutschland Martin Nowicki. Německá dceřiná společnost amerického koncernu je považována za průkopníka inovací. Mimo jiné byl v Německu poprvé zaveden koncept kaváren McCafé.

McDonald's má v Německu kolem 1350 restaurací. Zhruba polovina z nich má kavárny. Německo je pro McDonald's celosvětově třetím největším trhem za USA a Japonskem. V loňském roce společnost podle svých údajů v zemi obsloužila 942 milionů zákazníků a její tržby stouply o 5,1 procenta na 2,8 miliardy eur (723,2 miliardy Kč). Celkem firma v Německu zaměstnává 58.000 osob, napsala agentura DPA.

McDonald's má více než 32.000 restaurací ve 118 zemích světa. Již delší dobu však firmu kritizují aktivisté za to, že není přátelská k životnímu prostředí, i když v posledních letech začala zavádět "zelenější" postupy.

Lidovky.cz, ČTK