Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Meruňky a jablka jako ‚vzácnost‘. Úrodu oblíbeného ovoce zdevastoval mráz

Meruňky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meruňky | foto: Dagmar Heřtová, tastejourney.cz

BRNO Letošní úroda ovoce na Moravě bude kvůli jarním mrazům jedna z nejhorších za posledních jedenáct let. Meruněk bude dokonce nejméně, jen přes 400 tun. V loňském roce, kdy ovocnáře také postihly mrazy, jich bylo 500 tun.

Nejslabší bude také úroda jablek, pouhých 21 tisíc tun, loni to bylo téměř o osm tisíc víc. Vyplývá to z údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Z celostátního pohledu bude sklizeň hlavního ovocného druhu jablek meziročně nižší o 22 procent, tedy kolem 98 tisíc tun.

Příčinou slabé úrody jsou jarní mrazy, které přišly ve dvou vlnách. První přišly 21. dubna a zasáhly převážně níže položené oblasti, kde už bylo ovoce v květu, případně i těsně po odkvětu. Druhá vlna následovala 10. května a zasáhla i výše položené oblasti. Ovoce odolalo pouze v některých lokalitách.

Nyní trápí pěstitele i sucho, které je největší ve velké části jižní Moravy a v Pomoraví a na Hané. Konečná sklizeň se tak může ještě lišit, pokud bude ještě méně ovoce kvůli nedostatku vody pro jeho růst. Celkové odhadované škody na ovoci v Česku se letos odhadují na půl miliardy korun, loni to bylo 400 milionů.

Nejcitelněji zasáhly mrazy meruňky a broskve. V lepších letech se na jižní Moravě (zahrnuje kraj v jeho hranicích do roku 1990 včetně části Vysočiny, Zlínského a Olomouckého kraje) sklízelo i přes 2000 tun meruněk.

Aktuálně lze například v Brně koupit meruňky jak z dovozu, tak tuzemské a jejich cena se pohybuje na Zelném trhu od 60 do 100 korun za kilo. V supermarketu lze koupit dovozové meruňky i za 30 korun za kilo. Broskví se na Moravě čeká přes 120 tun, obvyklá úroda je přes 1000 tun. Plochy sadů se však také každoročně zmenšují.

Nejnižší úroda od roku 2007 se čeká na Moravě kromě meruněk a jablek i u hrušek, u ostatního ovoce je obvykle druhá nejnižší. Velmi slabou úrodu pamatují ovocnáři také v roce 2012, kdy ovoce poničily silné květnové mrazy.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...