Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MOL přebarvuje Česko. ‚Zmizel‘ Lukoil i skoro všechny pumpy Agip

Čerpací stanice MOL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice MOL | foto: Shutterstock

PRAHA Doslova závodním tempem přistoupil maďarský petrolejářský koncern MOL k přebarvení loni koupených benzinek Agip. Pod touto značkou jich zbývá na českých silnicích už jen malá část.

Koncem července uplyne přesně rok od doby, kdy Maďaři všech 125 těchto moderních pump převzali od italské společnosti ENI a zavázali se, že do konce letoška je přemění na svou značku MOL. Termín však stihnou do konce léta. V Česku aktuálně zbývá už jen 12 pump Agip, z toho tři v Praze.

Celkový počet nových bílo-zelených stanic s logem MOL dosáhne 168 – jednu pumpu Agip nynější majitelé prodali, ale kromě toho je v novém kabátě značky MOL už všech 44 benzinek Lukoil, které u nás maďarský koncern koupil v roce 2014.

Vedle této takzvané prémiové (dražší a lépe vybavené) značky provozuje společnost MOL v Česku ještě „ekonomickou“ síť Pap Oil, kterou vlastní od roku 2012 a do jejíž modrých barev s logem papouška přidá i dvacítku v Česku (především na Moravě) po léta ovládaných pump Slovnaft.

Maďarům tak u nás patří dohromady 312 čerpacích stanic a jsou v žebříčku maloobchodních prodejců těsně na druhém místě za lídrem trhu Benzinou.

„Síť čerpacích stanic MOL se definitivně sjednotí pod značky MOL a Pap Oil ve druhé polovině letošního roku,“ oznámil mluvčí společnosti MOL Česká republika Tomáš Pavlík.

Koncern MOL v Česku.

První pumpa s nápisem MOL se objevila u nás před rokem – šlo o přebarvený Lukoil na pražském Barrandově. Stanice Pap Oil barvu a vzhled nemění. Koncern MOL tak postupuje cestou dvou kategorií čerpaček – jedné s širší nabídkou služeb nejčastěji ve větších městech a u dálnic, druhé spíš v regionech a s nižší cenou.

Podobný systém provozuje i OMV (má druhou „ekonomičtější“ síť Avanti) a Benzina, která označuje své prémiové pumpy jako Benzina Plus.

„Mít dva nebo i tři brandy a ty profilovat zvlášť jako extra a na druhé straně jako cosi levnějšího a jednoduššího je ve světě běžné,“ komentuje situaci šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček. Připomíná třeba pumpy Esso a Esso Express koncernu Exxonmobil.

MOL nakupuje i v cizině

Koncern MOL provozuje celkem 4 rafinerie (z té bratislavské zásobuje i český trh) a dvě chemičky, v řadě zemí těží ropu a patří mu dohromady na 2 tisíce pump v 11 zemích střední a jihovýchodní Evropy.

Od italské společnosti ENI koupili Maďaři loni pumpy Agip také na Slovensku a v Rumunsku (po čtyřech desítkách stanic) a nově získali 17 agipek ve Slovinsku.

Pro většinu řidičů v Česku byl MOL dlouhé roky neznámý, ale postupným nákupem sítí Pap Oil, Lukoil a Agip se během krátké doby dostal počtem pump i prodaným objemem pohonných hmot hned za vedoucí značku Benzina, která spadá pod polským koncernem PKN Orlen ovládaný Unipetrol.

Čerpací stanice MOL

Tomu patří u nás zatím sice 339 pump, ale letos se dohodl na koupi 68 stanic od společnosti OMV, a po dokončení transakce tak Benzina svůj náskok před maďarskou společností zvýší. MOL se ale ani tak netají úmyslem stát se na českém trhu číslem jedna.

MOL měl původně zájem také o podíl italské ENI v českých rafineriích, které pumpy Agip zásobovaly. Unipetrol jako většinový akcionář České rafinérské však využil svého předkupního práva, třetinový podíl ENI sám loni koupil a rafinerie tak plně ovládl.

Společnost MOL od té doby zásobuje své pumpy v Česku z rafinerie ovládaného Slovnaftu v Bratislavě.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!