Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko je ‚přepumpované‘. Na každém 14. kilometru je benzinka

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Meziročně o tři na 7010 klesl u nás na konci loňska počet všech evidovaných čerpacích stanic. Všech možných, tedy nejen veřejných, neveřejných v areálech firem nebo poloveřejných, které prodávají i cizím, i těch, které prodávají více druhů paliva, ale i těch s nabídkou třeba jen nafty.

Ilustrační foto. foto: Reprofoto

Mírný pokles však jen klame. Ve skutečnosti je Česko nadále mezi státy s největší hustotou benzinek, podle některých názorů dokonce hned druhé za Řeckem.

Celkový počet sice klesl oproti konci roku 2014 o tři, ale to neznamená, že by majitelé tři čerpací stanice zavřeli. Podle zprávy ministerstva průmyslu a obchodu je to způsobeno přesunem části neveřejných benzinek (v uzavřených areálech zemědělců, dopravců a dalších firem) do kategorie provozních nádrží a z evidence čerpacích stanic tedy vypadly.

„Pokles celkového počtu čerpacích stanic za sledované období byl z větší části způsoben zrušením evidence značného počtu neveřejných čerpacích stanic,“ uvádí zpráva ministerstvo.

Zároveň ale v celkovém počtu viditelně (meziročně o 52 na 3844) přibylo benzinek, které nabízejí nejrůznější pohonné hmoty široké veřejnosti. V tomto přírůstku jde z větší části také o přesun z kategorie neveřejných – jejich majitelé začali dodávat paliva nejen vlastním vozům (těm nákladním a traktorům), ale i prodávat dalším zájemcům.

Veřejných čerpacích stanic, které vznikly nově na zelené louce, je jen několik – otevřely je firmy, jako jsou Shell nebo Benzina.

Shell

V Česku vzhledem k síti 55 tisíc kilometrů silnic tak vychází jedna veřejná čerpací stanice na každý čtrnáctý kilometr. A nadále také platí, že na sto čtverečních kilometrů vychází zhruba pět čerpacích stanic.

Průměr celé Evropy je nižší. Z toho plyne i další srovnání: jedna evropská benzinka prodá – oproti jedné české – zhruba dvojnásobné množství pohonných hmot. Úměrně tomu jsou tedy u nás i nižší výdělky prodejců.

Přesto se ale málokdy stane, že majitel kvůli finanční ztrátě čerpací stanici definitivně zavře. I v jejich takto husté síti se vždy najde někdo, kdo benzinku v úpadku za výhodnou cenu koupí a provozuje dál. Přibývají i nízkonákladové stanice bez obsluhy na principu výdejních automatů.

Riziko pro řidiče

Podle lidí z petrolejářské branže je problém hlavně u poloveřejných benzinek, které sice také patří do areálu dopravců, zemědělců a dalších firem, ale současně nabízejí pohonné hmoty – z naprosté většiny jde o sólo nabídku nafty – i některým jiným smluvně dohodnutým partnerům, případně místním lidem v okolí.

Počet těchto čerpacích stanic s „vymezeným přístupem“ je v porovnání s celkovým množstvím malý (loni 637 ze 7010), ale na rozdíl od mnohem početnějších čistě veřejných a čistě neveřejných raketově narůstá. Od roku 2010 více než dvojnásobně.

Oproti tomu se za posledních pět let počty veřejných a neveřejných čerpacích stanic změnily jen v řádu jednotek procent.

„Poloveřejné pumpy se snaží získat místo na veřejném trhu, zároveň ale platí, že společně s těmi neveřejnými nejsou tolik pod dohledem kontrol obchodní inspekce, jako jsou pumpy veřejné. Riziko prodeje nekvalitních nebo nezdaněných paliv je tedy vyšší,“ říká Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje největší prodejce a distributory pohonných hmot u nás.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...