Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Přístup k bydlení se mladým komplikuje. Průměrný věk kupujících je už 44 let

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Archiv LN

PRAHA Sehnat nájem nebo koupit vlastní byt je v Česku pro mladou generaci problém. Komplikací je nejen přísnější regulace hypoték, ale i složité a často zdlouhavé povolování staveb. I kvůli tomu se například v Praze dostává na trh podstatně méně bytů, než kolik by byl trh schopen absorbovat. Výsledkem tak je raketový růst cen nových bytů.

Přístup k vlastnímu bydlení navíc ztížila přísnější regulace hypoték. „Podle prvních odhadů bank až 30 procent lidí na hypotéku kvůli náročnějším požadavkům centrální banky nedosáhne,“ říká mluvčí společnosti Central Group Marcela Fialková. Dodává, že ve velké míře se to týká právě mladých lidí.

To se odrazilo na rostoucím průměrném věku kupujících. „Zatímco v roce 2015 se průměrný věk pohyboval pod hranicí 40 let, dnes je u mužů 44, a u žen dokonce 45 let,“ upřesňuje Fialková. Komplikace se získáním bytu pro dnešní dospívající naznačuje i průzkum, jehož výsledky získaly LN exkluzivně. Mezi více než tisícovkou respondentů jej pro developera Central Group uskutečnila společnost Ipsos. 

Z výsledků vyplývá, že přes 80 procent lidí soudí, že získat vlastní bydlení bude pro dnešní dospívající rozhodně obtížnější nebo o něco obtížnější, než je tomu v současnosti. Pouze 2,5 procenta dotazovaných jsou přesvědčena, že dospívající budou mít situaci snazší.

Pesimistické závěry šetření potvrzují i sociologové. Ti jsou přesvědčeni, že komplikovaná situace s bydlením se z Prahy přelévá do dalších velkých měst. „Situace se pro mladé lidi stává neúnosnou,“ je přesvědčen geolog a popularizátor vědy Václav Cílek. To se netýká jen Prahy, i když v hlavním městě je problém s bydlením největší. „Podobná situace je i v dalších velkých městech České republiky – především tam, kde je trh práce, jenž nabízí možnosti uplatnění pro absolventy vysokých škol, například v Brně,“ říká Tomáš Samec ze Sociologického ústavu Akademie věd. Že by se situace v bydlení v dohledné době zlepšila, pravděpodobné příliš není. A to ani v případě, že růst cen nemovitostí zpomalí. 

„Nicméně i tak bude stále získání stabilního a kvalitního bydlení finančně náročné, protože ceny nemovitostí by klesaly pouze během výrazné ekonomické krize, což by ale bylo nevýhodné pro ty, kdo si již bydlení pořídili pomocí hypotéky,“ dodává Tomáš Samec. A důsledek? „Mladí lidé odkládají partnerství a rodičovství,“ říká Václav Cílek.

Alternativou není ani pořízení staršího bytu. Jejich ceny se loni v Praze zvýšily dle statistik Trigemy o téměř deset procent na průměrných více než 88 tisíc korun. U nových bytů je to podobné. Dle statistik společností Trigema, Central Group a Skanska Reality se ceny loni zvýšily o téměř pětinu.

Za metr čtvereční zaplatí zájemce o byt v Praze v průměru 101 tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že již nyní má Praha deficit výstavby více než 20 tisíc bytů a stavebním firmám chybí personál, se v několika následujících letech na trhu s novými byty nic zásadního směrem ke zlepšení nabídky dít nebude,“ tvrdí David Jirušek, mluvčí společnosti Finep.

Hodně se dnes mluví o nájemním bydlení, jeho popularita u nás ale za západní Evropou zaostává. Konzervativní Češi totiž stále pohlížejí na vlastní bydlení jako na zajištění pro budoucnost.

Nájemní bydlení netáhne

V současné době žije v Česku v nájemním bydlení zhruba čtvrtina obyvatel, například v Anglii, Francii či v sousedním Německu je to čtyřicet až padesát procent.

V budoucnu se sice očekává růst podílu nájemního bydlení v Česku, vlastnické bydlení ale nenahradí. „V horizontu asi 15 let bude i nadále v rámci celého bytového pražského fondu převažovat osobní vlastnictví,“ říká David Jirušek. Projektů s nájemními byty je totiž zatím málo. A pro mnoho dospívajících nebude ani tato forma bydlení východiskem. I nájmy totiž razantně zdražují. Během posledních dvou let téměř o pětinu. 

Pro stále se rozšiřující skupinu mladých lidí se jedinou možností stává bydlení v bytě s rodiči. To ostatně potvrzuje i průzkum společnosti NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu. Z něho vyplynulo, že přestože by se mladí lidé chtěli osamostatnit, nemohou si to dovolit. Nemají dost peněz na koupi nemovitosti nebo na pronájem bytu, a to i když si už sami vydělávají. Nejkritičtější situace je u mladých lidí ve věku 25 až 34 let. Těch kvůli financím zůstává bydlet u rodičů až sedmdesát procent.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!