Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Byty následkem zpřísnění hypoték zlevňují. Výjimkou je Praha

  16:50
Po několikaletém a nepřetržitém zdražování se růst cen výrazně přibrzdil, většina krajů hlásí dokonce jejich propad. Navíc podstatně ubylo zájemců o nové bydlení. Důvodem poklesu cen, ale i odlivu kupujících jsou přísnější podmínky pro udělení hypoték. Hlavní město se zbytku republiky nicméně vymyká.

Panelový dům. foto: Shutterstock

Kdo v Jihomoravském kraji nechal pořízení nového bytu na poslední tři měsíce loňského roku, mohl u šedesátimetrového bytu ušetřit až 1,4 milionu korun. V průměru tu takový byt stál necelé 3,9 milionu korun. O kvartál dříve 5,3 milionu.

Situace na jihu Moravy, kde do statistik spadá i drahé Brno, ilustruje trend patrný napříč republikou. Po několikaletém, nepřetržitém zdražování se růst cen výrazně přibrzdil, a většina krajů hlásí dokonce jejich propad. Navíc podstatně ubylo zájemců o nové bydlení. Výjimkou je Praha.

Z údajů, které exkluzivně poskytla LN developerská společnost Trigema, vyplývá, že v posledních třech měsících loňského roku v porovnání s předchozím čtvrtletím zlevnilo nové bydlení nejvíce v Jihomoravském kraji, a to o více než čtvrtinu. V Pardubickém kraji o čtyři procenta, v Plzeňském kraji o tři procenta a ve Zlínském o pět procent. Na Olomoucku míří ceny dolů již od loňského léta a klesly o 6,5 procenta. Důvodem poklesu cen, ale i odlivu kupujících jsou přísnější podmínky pro udělení hypoték. „Část zájemců o nové bydlení na úvěr již nedosáhne,“ vysvětluje Marcela Fialková, mluvčí společnosti Central Group.

Dle aplikace Cenovamapa.org, která zveřejňuje ceny prodaných nemovitostí, stál v prosinci metr čtvereční v novém pražském bytě v průměru 112 513 korun, což oproti listopadu představuje zdražení o půl procenta. Průměrná cena nového bytu loni přesáhla 6,2 milionu korun.

V krajích stál na konci loňského roku metr čtvereční v novém bytě v průměru 53 570 korun, tedy zhruba polovinu toho, co se platí v Praze. Hlavní město se zbytku republiky vymyká. „První odhady hovoří o tom, že se během posledních třech měsíců poptávka zvedla a ceny nových bytů se opět zvýšily,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy.

Dle aplikace Cenovamapa.org, která zveřejňuje ceny prodaných nemovitostí, stál v prosinci metr čtvereční v novém pražském bytě v průměru 112 513 korun, což oproti listopadu představuje zdražení o půl procenta. Průměrná cena nového bytu loni přesáhla 6,2 milionu korun. To je sice v porovnání s rokem 2017 pouze 1,3procentní nárůst, zmenšila se ale průměrná výměra bytu, a to o téměř pět procent.

Moravská metropole dlouhodobě kopírovala vývoj v hlavním městě. Poptávka výrazně převyšovala nabídku, což táhlo ceny bydlení nahoru. Dle společnosti Trikaya se ale letos v létě, poprvé od roku 2016, růst cen zastavil, a nové byty dokonce mírně zlevnily. Metr čtvereční vyšel v průměru na 71 500 korun. A tento trend celkové statistiky ovlivnil.

Obdobný trend jako v Brně je patrný i v nedalekých Ivančicích, které nabízejí levnější alternativu pro lidi, kteří na bydlení v moravské metropoli nemají. Do Brna to z Ivančic trvá autem zhruba dvacet minut a dle místních je to jeden z mála směrů, kde se netvoří kolony. Jak uvádí Petr Furch z pobočky společnosti M&M Reality v Ivančicích, ceny tamních nemovitostí do roku 2015 neustále rostly, a to až do loňského léta. Za toto období stihly například starší cihlové byty 2+1 s rozlohou kolem 56 metrů čtverečních zdražit až o 650 tisíc korun, než se zastavily na sumě zhruba 1,8 milionu korun. „Nyní ceny bytů ve městě stagnují, u domů začaly dokonce mírně klesat,“ přibližuje situaci Petr Furch.

Ceny bytů zastavily růst

Ve Středočeském kraji stojí metr čtvereční v novém bytě v průměru přes 56 tisíc korun, což představuje v porovnání se třetím čtvrtletím loňského roku zhruba čtyřprocentní nárůst. Města ve Středočeském kraji, hlavně ta s dobrou dopravní dostupností do Prahy, se stávají útočištěm pro lidi, kteří by si bydlení v hlavním městě dovolit nemohli. Příkladem může být Nymburk, který se nachází na jedné z hlavních železničních tratí ve Středočeském kraji a leží blízko dálnice D11.

V Nymburce se podle statistik společnosti M&M Reality v letech 2015 a 2016 průměrné ceny bytů v panelových domech pohybovaly okolo 23 tisíc korun za metr čtvereční. Rok 2017 přinesl skokové zdražení. Průměrná cena za metr čtvereční se vyšplhala na 32 tisíc korun. I loni ještě ceny rostly, ale už jen v řádu procent. A během léta narazily na svůj strop a začaly klesat. „V první polovině letošního roku očekáváme další mírné snížení, a to o zhruba pět až deset procent,“ upřesňuje Jiří Jelínek, vedoucí nymburské pobočky M&M Reality.

Města ve Středočeském kraji, hlavně ta s dobrou dopravní dostupností do Prahy, se stávají útočištěm pro lidi, kteří by si bydlení v hlavním městě dovolit nemohli. Příkladem může být Nymburk, který se nachází na jedné z hlavních železničních tratí ve Středočeském kraji a leží blízko dálnice D11.

Neplatí to ale plošně o všech středočeských městech, v mnohých kvůli rostoucím cenám bytů v Praze nemají o kupující nouzi. Developerská společnost Crestyl, která má kromě Prahy projekty i ve Středočeském kraji, a to v Berouně a ve Vysokém Újezdu, stále pociťuje rostoucí zájem o nové bydlení a klesající ceny nepotvrzuje. „Například v centru obce Vysoký Újezd, která leží nedaleko pražského Zličína, se nám podařilo již všechny byty vyprodat. Ty jsou přitom ještě ve výstavbě a budou dokončeny v tomto roce,“ říká Viktor Peška, obchodní ředitel skupiny Crestyl. Společnost urychlila i zahájení výstavby druhé etapy projektu Berounská brána. „Rok před dokončením první etapy je prodána již více než polovina nabízených bytů a řadových domů,“ dodává Viktor Peška. Je přesvědčen, že pokud si zájemci vyberou místo s dobrou infrastrukturou a veškerou vybaveností, získají vysokou úroveň bydlení za podstatně nižší cenu než v Praze.

Z údajů developerské společnosti Trigema vyplývá, že se již obrací vývoj cen nových bytů v krajích, ale i počet kupujících. Těch podstatně ubylo. Loni se v krajích dohromady prodalo 4535 nových bytů, o rok dříve to přitom bylo 6100.

Kupujících ubývá

V Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji se v posledních třech měsících roku 2018 neprodal ani jeden nový byt. Dlouhodobě mizivý počet bytů se prodává také ve Zlínském kraji, na Vysočině a v Karlovarském kraji. „Nabídka v podstatě kopíruje poptávku na trhu,“ říká Marcel Soural z Trigemy. Pokles zájemců hlásí také Jihomoravský, Středočeský či Plzeňský kraj. Naopak nejvíce na odbyt šly nové byty v posledním čtvrtletí loňského roku v Olomouckém kraji. Hlavním důvodem odlivu kupců jsou zřejmě nové regule České národní banky pro udělování hypoték. Výše dluhu žadatele o úvěr nyní nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu.

Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého čistého měsíčního příjmu. Část klientů kvůli těmto pravidlům na hypotéku nedosáhne. Ukazuje se, že zpřísnění podmínek pro hypotéky se dotklo převážně mimopražských regionů. „To částečně zpochybňuje cestu, jakou se rozhodli domácí bankéři omezit poptávku po novém bydlení a zmírnit tak mimo jiné inflační tlaky, jež jsou s pořizováním nemovitostí spojeny,“ je přesvědčen Marcel Soural. V letošním roce očekává, že pokud již budou ceny nového bydlení růst, pak jen mírně. „Někde můžou i stagnovat, či dokonce klesat,“ tvrdí Marcel Soural.