Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Návrat Čechů po teroru. Do Tuniska je táhnou slevy v desítkách procent

Tuniské pobřeží, blízko něhož došlo k teroristickým útokům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuniské pobřeží, blízko něhož došlo k teroristickým útokům. | foto: Reuters

PRAHA/TUNIS Cena rozhoduje. Prodejci zájezdů dávají na cesty do Tuniska až třetinové slevy - i díky tomu se čeští turisté po červnovém masakru na pláži ve městě Súsa začínají do této země pomalu vracet. Prodeje však ani zdaleka nedosahují standardních čísel, a v Tunisku nadále platí výjimečný stav.

Týdenní pobyt v letovisku Súsa je možné koupit za cenu pod deset tisíc korun. Před necelými dvěma měsíci tam mladý útočník v hotelovém komplexu zavraždil 38 turistů. Po jeho činu klesl zájem o Tunisko na minimum.

Strach Čechů postupem času mizí, byť velmi pomalu. Nyní je v této severoafrické zemi podle informací prodejců zájezdů kolem tisíce Čechů. Dříve bývalo toto číslo dvojnásobné.

„Několik dní před odletem se lze setkat s vysokými slevami, například až 30 procent do letoviska Súsa. Bezprostředně po útoku se prodeje prakticky zastavily, během července se pomalu obnovily. Na čísla před útokem se ale už letos nedostaneme, i kvůli redukci charterových letů,“ popisuje aktuální situaci výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Lidovky.cz oslovily několik předních cestovních kanceláří či internetových prodejců zájezdů. Ačkoliv se mírně liší v konkrétních číslech, shodují se na tom, že počty Čechů cestujících do Tuniska opravdu mírně stoupají.

Tuzemské turisty vábí hlavně nízké ceny. Stojí o osvědčený Hammamet, dobře se prodává i ostrov Džerba, který vzhledem k izolované poloze může působit jako bezpečnější lokalita.

„Aktuálně se prodeje zájezdů do Tuniska pohybují v řádu desítek, zatímco v loni šlo o stovky. Letos už nepředpokládáme, že by Češi kupovali zájezdy do Tuniska ve stejné míře jako před rokem. Pokud zůstane bezpečnostní situace klidná, předpokládáme, že se čeští turisté vrátí až v příští sezóně,“ vypočítává Radka Šťávová, mluvčí společnosti Student Agency, která provozuje prodejní portál Dovolená.cz.

Cestovní kanceláře přiznávají, že slevují o desítky procent. Například Exim Tours nabízí cestování k tuniským plážím za ceny o dvacet procent nižší, než bylo v minulosti běžné.

„Momentálně jedná o nejlevnější leteckou dovolenou u moře, navíc s velmi dobrými službami, včetně oblíbeného servisu all inclusive,“ popisuje mluvčí společnosti Stanislav Zíma.

Výjimečný stav - prodloužení do října

Čeští turisté však musí v zemi počítat s omezeními, které vyplývají z toho, že se Tunisko nachází ve výjimečném stavu. Úřady jej vyhlásily krátce po červnovém útoku v Súsa. Toto opatření mimo jiné znamená, že policie a armáda můžou využít zvýšené pravomoci. Hotely mají vyšší ochranu.

Tomu, že situace není zcela klidná, nasvědčuje i to, že země prodloužila výjimečný stav až do konce září. Původně měl přitom trvat jen měsíc.

České ministerstvo zahraničí také varuje před cestováním k hranicím s Libyí či Alžírskem, kde mimo jiné hrozí únosy. Černínský palác tak radí vyhnout se frekventovaným místům, jako jsou tržiště, ale i bary a restaurace mimo hotely.

Policie dohlíží na tuniské pobřeží, kde došlo k teroristickému útoku.
Turisté u květin, které lidé donesli na památku obětí teroristického útoku.

Nutno také dodat, že někteří zástupci cestovních kanceláří mírní přílišný optimismus ohledně světlé budoucnosti kdysi velmi oblíbené destinace. 

„Nic jiného než zlevněné zájezdy se nyní neprodává. Pro budoucnost bude velmi důležité, aby tuniská vláda dokázala přesvědčit svět, že dokáže situaci zvládnout,“ myslí si Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR.

Podle něj tuniské úřady zaspaly v bezpečnostních opatřeních po březnovém útoku na muzeum Bardó v hlavním městě. Zemi podle Papeže škodí také to, že je její „nabídka“ zjednodušeně řečeno nahraditelná. Turisté můžou volit jiné a srovnatelné přímořské lokality, jako je Turecko či Řecko.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...