2. června 2017 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejdražší kabelka světa. Himalayan Birkin vyšla kupce na devět milionů korun

Kabelku z krokodýlí kůže se zámkem z bílého zlata a diamantů kupec vydražil v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kabelku z krokodýlí kůže se zámkem z bílého zlata a diamantů kupec vydražil v... | foto: Christie's

HONGKONG Luxusní kabelka Hermès ohromila všechny účastníky světové aukce v Hongkongu. Himalayan Birkin byla ve středu vydražena za 380 tisíc dolarů (v přepočtu za více než devět milionů korun). Vyrobena byla v roce 2014. Zdobena je sponami z 18karátového zlata a řemínky s 205 diamanty.

Suma je vůbec nejvyšší částkou, za kterou byla kdy nějaká kabelka v aukci prodána. Cena byla nejdříve stanovena kolem 250 tisíc dolarů. Čtvrthodinové aukce se podle účastnili lidé online i přes telefon. Identitu nového majitele kabelky Birkin ale aukční dům Christie ́s nezveřejnil.

Své přízvisko himalájská získala Birkinka podle své barvy v odstínech šedé, béžové a hnědé s perleťovými odlesky bílé. Barvou má tak připomínat horské pohoří. Identická kabelka Birkin byla prodána již minulý rok za 300 tisíc dolarů. Vyrobena však byla v roce 2008.

Podobné módní doplňky jsou velmi vzácné nejen kvůli své vysoké ceně. Ročně dům Hermès vyrobí pouze jeden nebo dva kusy kvůli zdlouhavému barvicímu procesu krokodýlí kůže.

Kabelku tak není možné zakoupit v prodejně francouzského luxusního domu. Nutné je naopak zapsání se na čekací listině. Zákaznice pak musí čekat asi šest let, než si bude moci vysněný módní doplněk koupit za cenu od 60 až 200 tisíc dolarů.

„Birkinka“ byla označena serverem Baghunter za lepší dlouhodobou investici než zlato nebo akcie. Roční návratnost z Birkinky byla minulý rok 14,2 procent zatímco z akcí 8,7 a zlata -1,5 procent.

Slavná kabelka byla poprvé vyrobena v roce 1984 francouzským domem Hermès na počest britské zpěvačky Jane Birkin. Během letu Birkinová omylem vysypala celý obsah své kabelky na ředitele domu Hermès Jeana-Louise Dumase a postěžovala si, že nemůže sehnat tu pravou koženou tašku na víkend.

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč