Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad bývalými manažery Čepra

Čepro profituje. Jeho zisk převýšil miliardu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čepro profituje. Jeho zisk převýšil miliardu. | foto: Česká pozice

Brno Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad bývalými manažery Čepra Tomášem Kadlecem a Alexandrem Houškou. Loni si oba vyslechli čtyřletý trest vězení za porušení povinnosti při správě majetku státního distributora paliv. Kadlec i Houška podali dovolání, nejvyšší instance je spolu se spisem převzala koncem loňského roku a řeší je ve dvou samostatných řízeních, zjistila ČTK z justičních databází.

Někdejší generální ředitel státní firmy Čepro Kadlec a bývalý obchodní ředitel Houška byli odsouzeni za nevýhodné obchody. Čepro podle soudů od listopadu 2003 do září 2005 levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků.

Muži mají státnímu podniku Čepro uhradit „společně a nerozdílně“ 260 milionů korun s úroky, Houška má pak sám zaplatit ještě dalšího 1,4 milionu. Kadlec už dříve novinářům řekl, že uhradit stanovenou částku není v jeho silách.

Oba manažeři vinu popírali. Tvrdili, že prostřednictvím transakcí plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do EU - tedy obměnu paliv. Podle soudů však obchody s Czech Energospace k plnění tohoto úkolu nesměřovaly. Obchodovaná hmota totiž vůbec neopustila zásobníky, takže do nich nemohla být dodána hmota vyšší kvality.

Kadlec byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Čepra od května 2003 do srpna 2005. Dříve vedl Národní bezpečnostní úřad a předtím působil v Bezpečnostní informační službě, kde řídil odbor řešící závažnou ekonomickou kriminalitu.

Po uzavření kauzy Čepra uznal soud Kadlece vinným i z daňového úniku a uložil mu celkový souhrnný trest sedmi let vězení. Kadlec se odvolal. Částka 35 milionů korun, jež mu v době jeho šéfování Čepru přišla na švýcarský účet, podle něj nebyla zdanitelným příjmem, ale půjčkou, kterou později vrátil.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!