Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nelegální prodej na internetu roste. Na darknetu prodejci nabízejí masky za bitcoiny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Londýn Elektronická tržiště sítě darknet, kde se na internetu obchoduje s nelegálním zbožím, od drog po ukradené platební karty, nyní za bitcoiny nabízejí obličejové masky a další zboží související s koronavirovou pandemií. Spolu s tím, jak roste poptávka po ochranných pomůckách, objevily se stránky prodejců těchto věcí registrovaných od USA přes Evropu po Rusko. Upozornila na to agentura Reuters s odvoláním na výzkum analytické společnosti Elliptic.

Darknet, tedy „tmavou“ nebo „černou“ síť, tvoří stránky s elektronickými obchody navržené tak, aby byly mimo dosah běžných vyhledávačů. Jsou oblíbené u zločinců, protože kupující a prodávající jsou do značné míry nevysledovatelní a platba je anonymní v kryptoměnách, jako jsou bitcoiny.

Vlády po celém světě se snaží zajistit kvůli koronavirové pandemii dodávky masek a dalších ochranných pomůcek pro svůj zdravotnický personál. Nemocí covid-19 způsobené koronavirem se po celém světě již nakazilo přes 1,3 milionu osob a téměř 73 tisíc jich přišlo o život. Konkurence při omezených dodávkách těchto pomůcek už změnila i legitimní trh na „divoký západ“, uvádějí někteří evropští představitelé.

Agentura Reuters minulý měsíc zjistila, že jednotliví zprostředkovatelé prodávají masky s nejvyšší ochranou za ceny, které vysoce překračují úroveň před krizí. Šílenství narušilo i standardní kontroly kvality a otevřelo trh přílivu masek nejistého původu a účinnosti.

Monitorovací nástroj Recon, který umožňuje vyhledávání zboží uvnitř darknetu, za poslední čtyři týdny zaregistroval na některých trzích zboží spjaté s pandemií, uvedl Elliptic. „Prodejci jsou oportunističtí, skočí po jakékoliv příležitosti k dodávce zboží, které je obtížné získat,“ dodává Elliptic.

Výzkumníci zjistili, že nedávno se objevily stovky nabídek žádaných masek N95, jejichž ceny se výrazně liší. Někteří prodejci na darknetu je nabízejí za téměř devět euro (250 Kč) za kus, zatímco jiní nabízejí stejné položky ve větším balení za zhruba 1,5 dolaru (38 Kč) za kus.

Prodejci také nabízejí sady na testování koronaviru, jeden příspěvek dokonce slibuje nespecifikované a neověřené „testovací proužky covid-19“ za více než 90 USD za kus. Další prodávají lék na malárii chloroquine jako údajný lék na covid-19 a odkazují na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně jeho potenciálu.

I když není možné potvrdit, zda jsou tyto položky pravé, Elliptic se domnívá, že zhruba dvě třetiny prodejců je možné považovat za skutečné vzhledem k jejich hodnocení od uživatelů a velkému počtu předchozích prodejů.

Více než třetina těch, kteří prodávají položky související s koronavirem, se obvykle zaměřuje na prodej drog a drogového vybavení a 45 procent prodává položky související s podvody, jako hackerské služby nebo padělky bankovek, dodal Elliptic.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!