Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němci draží frekvence pro rychlou síť 5G. Z aukce může vzejít čtvrtý operátor

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN/PRAHA V Německu v pondělí začala aukce frekvencí pro budoucí 5G sítě. Přihazování může trvat až několik týdnů a­ může do Německa přivést nového operátora. Vítězové budou muset splnit určité bezpečnostní standardy, ale využití techniky od Huaweie pravidla nevylučují.

Operátoři v dražbě, která odstartovala včera v porýnské Mohuči, bojují o frekvence v pásmech 2 GHz a­3,4–3,7­GHz. Celkem se draží 41 frekvenčních bloků. Z podstaty nabízených frekvencí jde o­ pásma vhodná k­ pokrývání měst a budování kritické infrastruktury, pro pokrytí rozsáhlých oblastí jsou vhodnější nižší frekvence (například v Česku se bude dražit i pásmo 700­ MHz). Toto pásmo si ale už dříve rozdělila stávající trojice německých operátorů.

Čtvrtý operátor na obzoru

Přesto aktuální aukce láká čtvrtého operátora, který podle zpráv ze závěru prvního dne přihazování začal vcelku agresivně. Společnost 1&1 Drillisch, která už v ­Německu provozuje virtuálního operátora, má očividně zájem stát se plnohodnotným hráčem na trhu. A vzhledem k ­tomu, že nemá žádné spektrum, potřebuje v aukci i přes specifické zaměření frekvencí získat větší porci než soupeři, kteří mohou 5G sítě postupně spouštět i na některých svých aktuálních frekvencích přidělených na principu technologické neutrality.

1&1 Drillisch tak první den přihodil na deset z celkem 41 bloků a­ už v poledne vyhnal cenu bloků na 314 milionů eur (asi osm miliard korun). Celkem by 5G aukce mohla v Německu vynést až pět miliard eur (128 miliard korun). Podobnou sumu přinesla zatím poslední německá aukce v­ roce 2015. 1&1 Drillisch má podle předchozích podmínek velkoobchodní přístup k síti německé pobočky Telefóniky (O2), takže v případě úspěšné aukce může budovat celoplošné pokrytí.

Podmínky aukce nevylučují při pokrývání využívat technologie čínské firmy Huawei, které jsou podle některých odborníků bezpečnostním rizikem. Jsou ale stanovena přísná pravidla, která budou muset operátoři dodržet, a to je může v ­některých případech ve využití čínské techniky omezit.

„Vláda uvedla, že naším přístupem není prostě vyloučit jednu firmu či jednoho hráče,“ prohlásila k tomu kancléřka Angela Merkelová.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....