12. května 2016 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nissan koupí podíl v japonské konkurenci, bere pod křídla ‚podvodníky‘ z Mitsubishi

Listopadový autosalon v Tokiu. Elektrický Mitsubishi eX Concept. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Listopadový autosalon v Tokiu. Elektrický Mitsubishi eX Concept. | foto: Reuters

TOKIO Japonská automobilka Nissan Motor se dohodla, že koupí zhruba třetinový podíl v menším konkurentovi Mitsubishi Motors, který se nyní potýká se skandálem kolem falšování údajů o spotřebě pohonných hmot.

Nissan za podíl podle Mitsubishi zaplatí 237,4 miliardy jenů (téměř 52 miliard korun), píše server listu Financial Times.

Nissan se díky převzetí podílu stane největším akcionářem Mitsubishi. „Pomůžeme této firmě řešit problémy, kterým čelí zejména při obnovování důvěry spotřebitelů v efektivitu využití paliva,“ uvedl šéf Nissanu Carlos Ghosn na společné tiskové konferenci automobilek.

Mitsubishi v dubnu přiznala, že její zaměstnanci u některých modelů miniautomobilů manipulovali s testy spotřeby pohonných hmot a nadhodnocovali efektivitu využití paliva. Metody testování spotřeby odporující japonským předpisům prý firma používala od roku 1991.

Mitsubishi zatím potvrdila manipulaci u čtyř modelů miniautomobilů s obsahem motoru do 660 kubických centimetrů, které se prodávají pouze v Japonsku. Dva z těchto modelů vyrábí Mitsubishi právě pro Nissan, který nesrovnalosti v údajích o spotřebě odhalil.

Mitsubishi Dayz Roox
Japonské úřady provedly v Mitsubishi razii kvůli podvodům se spotřebou paliva.

Ve středu Mitsubishi připustila, že skandál by se mohl týkat všech jejích vozů prodávaných v Japonsku. Firma záležitost dál vyšetřuje a už koncem dubna se rozhodla vytvořit vyšetřovací komisi, která má do tří měsíců předložit zprávu.

Skandál v Mitsubishi přišel v době, kdy je automobilový průmysl pod drobnohledem úřadů kvůli podobné aféře německé automobilky Volkswagen. Ta loni přiznala, že do vozů s naftovými motory instalovala software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku.

Po celém světě se tato aféra týká zhruba jedenáct milionů naftových aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české automobilky Škoda Auto.

ČTK