Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Novák nás vydírá, tvrdí softwarová firma o věřiteli. Kvůli dluhu odvolala jednatele

Lukáš Hakoš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Hakoš | foto: CC BY-SA 4.0: Tomasmarget; Wikimedia

Kauza nesplaceného dluhu české softwarové firmy Clever Monitor nabrala až nečekaně dynamický vývoj. Akcionáři společnosti totiž odvolali z funkce jednatele Lukáše Hakoše. Důvodem jsou nevyjasněné finanční závazky vůči šéfovi firmy Cargonet Pavlu Novákovi, který Clever Monitoru půjčil tři miliony korun a většinu svých peněz zatím neviděl. Zástupci Clever Monitoru zároveň v prohlášení uvedli, že je Novák vydírá.

„Lukáš Hakoš uzavřel jménem společnosti smlouvu, o níž akcionáře ani vedení společnosti neinformoval. Plnění dle smlouvy bylo však poskytnuto přímo jemu jakožto fyzické osobě, nikoli společnosti Clever Monitor. Společnost tak o celé záležitosti nevěděla až do února letošního roku,“ tlumočila vyjádření firmy Sabina Prokopcová, která Clever Monitor mediálně zastupuje.

Vedení Clever Monitoru hned poté, co se dozvědělo o dluhu Lukáše Hakoše vůči Pavlu Novákovi, přistoupilo k řešení situace. „Panu Novákovi bylo nabídnuto několik variant k nalezení smírného řešení. Pan Novák ale o vrácení dluhu s panem Hakošem nejedná a vydírá představitele Clever Monitor emaily a sms, toto jeho jednání je předmětem šetření Policie ČR,“ doplnili zástupci Clever Monitoru.

Lidovky.cz o případu psaly minulý týden, kdy čerpaly z informací portálu FAEI.cz. Podle nich Novák v lednu 2018 půjčil ze své spediční společnosti Cargonet firmě Clever Monitor tři miliony korun. Tuto částku plus roční úrok ve výši osmi procent měla Novákova firma dostat zpět už 4. ledna 2019, vrátil se jí ale jen milion, navíc bez úroků. Novák proto podal na Clever Monitor trestní oznámení pro podvod.

FAEI.cz dále uvedl, že softwarová společnost je podle veřejně dostupných údajů výrazně předlužená. Ke konci loňského srpna cizí zdroje (zejména půjčky a úvěry) Clever Monitoru přesáhly 68 milionů korun. 

Clever Monitor reagoval prohlášením, že nemá s těmito aktivitami svého jednatele nic společného. „Důrazně se ohrazuje i vůči mediálním aktivitám pana Pavla Nováka, které poškozují dobré jméno společnosti Clever Monitor. Společnost Clever Monitor je v článcích webu Faei.cz spojována s dluhem Lukáše Hakoše a také s úmyslným nadhodnocováním účetních výkazů, což ji hrubě poškozuje a odvolává Lukáše Hakoše z pozice jednatele společnosti do doby, než se vše vyjasní,“ napsala Prokopcová.

Definitivní odvolání „známého“ Billa Gatese

Podle ní v případě, že se informace uvedené v článcích prokáží jako pravdivé, bude odvolání Lukáše Hakoše definitivní, neboť obdobné jednání se absolutně neslučuje s hodnotami a myšlenkami společnosti Clever Monitor a nemůže být tolerováno u žádného člena managementu.

Internetový mág Lukáš Hakoš, který je i menšinovým podílníkem Clever Monitoru, se proslavil před dvaceti lety. Tehdy jako nadaný devítilý kluk si dopisoval s šéfem Microsoftu Billem Gatesem, světoznámé firmě údajně pomohl zlepšit některé programy.  

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...