20. listopadu 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Konec supermarketů v Maďarsku? Nový paragraf tomu nahrává

Maďarský premiér Viktor Orbán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Mezinárodní řetězce supermarketů by podle lobbistické organizace mohly být nuceny odejít z Maďarska. Vláda premiéra Viktora Orbána jim hodlá zvýšit poplatek spojený s inspekcemi a pohrozila, že je zavře, pokud nedokážou být dva roky v zisku.

Podle návrhu zákona, který vypracovalo ministerstvo hospodářství a který tento týden zamířil do parlamentu, musí být od roku 2018 zavřeny maloobchodní řetězce s ročním obratem vyšším než 163 milionů eur, pokud nebudou v Maďarsku dva roky ziskové. To by se mohlo dotknout firem jako Tesco, Lidl, Aldi nebo Auchan, které v zemi v minulosti masivně investovaly.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle šéfa maďarské obchodní skupiny OKSZ Györgyho Vámose ale supermarketům hrozí ještě jedna překážka. Budapešť totiž plánuje účtovat maloobchodníkům vyšší poplatek související s kontrolou bezpečnosti potravin. Tento poplatek by podle něj vedl k tomu, že maloobchodní řetězce by se v Maďarsku dostaly do červených čísel. 

A nejnovější návrh zákona by je prý za tuto ztrátu potrestal. Nová opatření mají podle vlády chránit maďarské výrobce potravin a maďarské obchodníky před tím, aby je z trhu nevytlačily zahraniční firmy, které využívají svého silného finančního postavení k prodeji potravin pod cenou. 

Tesco

Tesco. Ilustrační foto.

Návrh zákona s výjimkou pro maďarské maloobchodníky nepočítá. Domácí sítě supermarketů ale na rozdíl od zahraničních firem často fungují na způsobu franšízy, což by mateřským společnostem mohlo umožnit vyhnout se stanovenému limitu na obrat. Podle poradenské společnost Planet Retail má sedm z deseti předních maloobchodních řetězců v Maďarsku zahraničního vlastníka.

Největším hráčem na maďarském trhu je britské Tesco, které je také třetím největším zaměstnavatelem v zemi. Mluvčí společnosti uvedl, že Tesco návrh zákona nadále studuje. Pokud jde o zmíněný poplatek, je společnost zklamaná a tvrdí, že toto opatření mnoha obchodníkům v Maďarsku výrazně zvýší náklady.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz