4. února 2017 19:23, aktualizováno 14. 2 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nutella je bezpečná, hlásá její výrobce. Společnost brání užívání palmového oleje

Mlsání čokoládové pomazánky s ořechy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mlsání čokoládové pomazánky s ořechy. | foto: Shutterstock

PRAHA Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) již dříve varoval, že karcinogenní látky obsažené v palmovém oleji mohou potenciálně způsobit rakovinu. Tento druh oleje se užívá také k výrobě oblíbené lískooříškové pochoutky Nutella, takže odborníci svým prohlášením zaskočili i její příznivce. Společnost Ferrero, výrobce pomazánky, ale začala zákazníky uklidňovat, že její Nutella je zcela bezpečná.

Podle vědců obsahuje palmový olej obzvlášť vysoké hladiny karcinogenních látek, které se produkují při teplotách nad 200 stupňů Celsia. Při rafinování surových olejů tak podobné látky vznikají. Škodlivých účinků by se měly obávat především rodiče malých dětí.

V Itálii došla kauza kolem palmového oleje už tak daleko, že některé obchodní řetězce začaly stahovat výrobky z palmového oleje ze svých regálů. Patří mezi ně i síť maloobchodů Coop, která však Nutellu dále nabízí.

Přes odpor části veřejnosti proti palmovému oleji společnost Ferero svůj vlajkový výrobek brání a stojí si za tím, že je zcela neškodný. Jak informoval server The Independent, firma trvá na tom, že palmový olej v pochoutce ponechá. Díky němu má totiž pomazánka hladkou texturu, které by s jinými oleji nebylo možné dosáhnout.

Nutelly se v reklamním spotu zastával i mluvčí firmy Vincenzo Tapella. „Palmový olej, který Ferrero používá, je bezpečný, protože pochází z čerstvě vymačkaných plodů a je zpracováván při omezené teplotě,“ uvedl.

Podle agentury Reuters ale není případné zhoršení kvality výrobku jediným problémem. Palmový olej lze nahradit třeba tím z řepky nebo slunečnice, tento krok by ale výrazně zvedl výrobní náklady.

Palmový olej nevyvolává rozbroje poprvé. Lidé se proti němu bouřili už několikrát. Obava panuje hlavně z jeho vlivu na zdraví. Ekologové navíc upozorňují, že kvůli němu mizí rozsáhlá území tropických pralesů.