Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Analytik: Pomohlo oslabení koruny. Ekonomika může zrychlit

Mince - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Česká ekonomika po letech recese začala výrazně zrychlovat. „Jelikož začala oživovat eurozóna, tak českým exportním podnikům roste poptávka. Pomohlo také oslabení koruny Českou národní bankou, čímž se podpořil vývoz,“ tvrdí analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Češi by tuto změnu mohli pocítit růstem platů i snížením nezaměstnanosti.

Lidovky.cz: Česká ekonomika začala od začátku krize konečně výrazně růst. V prvním čtvrtletí tohoto roku dokonce až o tři procenta. Čím je to způsobeno?
Jelikož začala oživovat eurozóna, tak českým exportním podnikům roste poptávka. Pomohlo také oslabení koruny Českou národní bankou, čímž se podpořil vývoz. To se postupně promítá i do vnitřní poptávky.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Často kritizovaná intervence České národní banky tedy ekonomice pomohla?
Českým exportérům určitě pomohla, o tom není pochyb. Dále pomáhá, že fiskální politika není zdaleka tak restriktivní. Už je dokonce i mírně expanzivní, takže podporuje ekonomiku, zatímco v předchozích letech ten přísný rozpočet spíše ekonomiku srážel dolu.

Lidovky.cz: Vláda se chce nyní zaměřit na investování. Nemůže zvýšení schodku rozpočtu následně ekonomiku trochu přidusit?
I když vláda příští rok pustí žilou, tak si nemyslím, že vznikne nějaký velký schodech, protože daňové příjmy se vyvíjí lépe, než bylo očekáváno. Právě to zvýšení výdajů na infrastrukturu by mohlo pomoci v sektorech ekonomiky, které jsou stále v útlumu - třeba stavebnictví. Tomu to oslabení koruny zas tolik nepomáhá.

Lidovky.cz: Má ekonomika šanci ještě trochu zrychlit?
První kvartál byl negativně ovlivněn tím, že se od ledna zvýšila spotřební daň na tabák a výrobci cigaret se proto minulý rok předzásobili. Kvůli tomu došlo k nadhodnocení čtvrtého kvartálu a podhodnocení prvního čtvrtletí letošního roku. V druhém čtvrtletí by tak ekonomika mohla ještě zrychlit.

Lidovky.cz: Jak tento růst poctíme?
Zatím to má vliv na trh práce jen velice malý. Pokud se ale takový růst udrží delší dobu, mohl by se promítnout do mezd a do vyšší zaměstnanosti.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Dálnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...