Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Plzeňská Škoda vyhrála obří tendr. Bude nabírat

Lokomotiva Škoda 109E | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva Škoda 109E | foto: Škoda Transportation

PLZEŇ Škoda Electric, jeden z největších světových výrobců trolejbusů, podepsala v úterý s jihokorejskou firmou Hyundai Rotem kontrakt za dvě miliardy korun.

Člen skupiny Hyundai Motor Group, nakoupí od plzeňských strojíren kompletní elektrické a mechanické pohony včetně řídící elektroniky pro 80 elektrických lokomotiv určených pro turecké dráhy. Jde o dosud největší exportní zakázku firmy, řekl šéf Škody Electric Jaromír Šilhánek.

Čtěte více:

"Zvítězili jsme v konkurenci sedmi světových firem. První dodávka bude v červnu 2012, poslední v červenci 2014. Nově vyvíjené lokomotivy, určené především pro nákladní dopravu, budou provozovat Turecké státní dráhy TCDD," dodal. Kompletní pohony včetně výkonové a řídící elektroniky budou sloužit pro elektrická vozidla vyráběná v Jižní Koreji a následně v Turecku.

Škoda v lize mistrů
Díky novému kontraktu počítá podnik s nárůstem počtu zaměstnanců o desetinu na téměř 800. Tržby Škody Electric, které loni dosáhly 2,7 miliardy korun, by měly podle Šilhánka v letech 2013 a 2014 atakovat pět miliard korun, nejen díky dodávce pro Hyundai.

"Škoda Electric postoupila ze středoevropské soutěže do ligy mistrů. Dodá high technologii, která tvoří srdce, svaly a plíce, aneb to, co dělá lokomotivu lokomotivou," dodal ředitel. Z celkové ceny vozidla budou tvořit dodávky z Plzně 40 procent.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...