15. října 2019 17:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Počet útoků na zařízení připojená k internetu stoupl sedmkrát. Nejvíce infekcí pochází z Číny

Hackeři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hackeři - ilustrační foto. | foto: Reuters

Praha Počet útoků na různá zařízení připojená k internetu se v pololetí celosvětově meziročně zvýšil sedmkrát na více než 105 milionů incidentů. Počet adres, ze kterých útoky na tzv. sítě internetu věcí (IoT) pocházely, se zvýšil čtyřikrát.

Tento trend způsobuje čím dál větší oblíbenost chytrých (síťově propojených a interaktivních) zařízení u koncových uživatelů i různých organizací a zároveň jejich slabé zabezpečení. Uvedla to v úterý antivirová firma Kaspersky v tiskové zprávě.

Kyberzločinci, kteří využívají slabou bezpečnost produktů internetu věcí, zintenzivňují své pokusy o zpeněžení ovládaných IoT sítí. Infikované sítě lze využít k provedení DDoS útoků nebo pro jiné druhy škodlivých aktivit.

Analýza Kaspersky přitom ukázala, že útoky na IoT zařízení nebývají sofistikované. Většinou jde o nenápadné infekce, kterých si uživatel nemusí ani všimnout. Rodina škodlivých programů Mirai, která je odpovědná za 39 procent útoků, využívá tzv. exploity. Díky tomu jsou tyto sítě schopné prostřednictvím starých nezazáplatovaných zranitelností proniknout do zařízení a ovládat je. Další velmi účinnou technikou je prolomení hesel, jíž využívá druhá nejpočetnější virová rodina pod názvem Nyadrop.

Nejvyšší procento infekcí pocházelo z Číny (30 procent), na druhém místě je Brazílie s 19 procenty a následuje Egypt s 12 procenty. Před rokem byla na prvním místě Brazílie (28 procent), následovaná Čínou (14 procent) a Japonskem (11 procent).

Podle analytické firmy Gartner se v současnosti na světě nachází více IoT zařízení než lidských bytostí. Polovinu z 8,4 miliardy přístrojů tvoří běžné spotřebiče jako chytré televizory, ledničky, dětské chůvičky či domácí termostaty.

Navzájem propojená chytrá zařízení mezi sebou přenášejí ohromné množství citlivých osobních a firemních dat, čímž vznikají nová a složitá bezpečnostní rizika. Spotřebitelé i firmy je však často podceňují a nakupují nejlevnější zařízení od výrobců zanedbávajících kvalitu zabezpečení. Možným bezpečnostním řešením pro tyto sítě je nepřipojovat zařízení přímo přes internet, ale využití vlastní uzavřené infrastruktury s časově limitovaným přístupem. Využívají jej například sítě Sigfox.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...