Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Policie kvůli Panama Papers prohledala ústředí francouzské banky Société Générale

Ústředí francouzské banky Société Générale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústředí francouzské banky Société Générale | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzská daňová policie v úterý prohledala ústředí banky Société Générale. Banka to uvedla v nedělním sdělení a označila to za „normální vývoj v kontextu vyšetřování“ spojeného s takzvanými Panamskými dokumenty.

Policie se podle francouzského tisku snažila v Société Générale najít údaje o majitelích offshoreových firem, které banka založila přes panamskou firmu Mossack Fonseca, jejíž dokumenty unikly před týdnem do médií.

Mluvčí banky zásah policie v centrále společnosti dál nekomentoval, uvedla agentura Reuters. List Le Monde, jedno ze zpravodajských médií, které má k nelegálně získaným dokumentům přístup, tento týden označil Société Générale za čtvrtého nejaktivnějšího tvůrce offshoreových schránkových firem. Jméno banky údajně nese v dokumentech firmy Mossack Fonseca 979 účtů.

Takzvaná schránková firma zpravidla nevykazuje žádnou činnost kromě toho, že se stará o peníze někomu, kdo chce zůstat v anonymitě.

Po zprávě listu Le Monde z počátku týdne Société Générale list obvinila z „šíření rozporných informací, které vedou k urážlivým nedorozuměním“. „Počet aktivních struktur, které jsme prostřednictvím společnosti Mossack Fonseca pro klienty vytvořili, činí jen několik desítek,“ uvedla banka, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky.

Francouzský ministr financí Michel Sapin ve středu požádal příslušné orgány o důkladné vyšetření uniklých informací. Vyšetřování se má podle něj zejména zaměřit na „podezřelé“ aktivity Société Générale od roku 2012, kdy banka slíbila, že další offshoreové firmy už zakládat nebude.

Správní rada banky vyjádřila v pátek managementu podporu. Uvedla, že Société Générale hodlá přísně dodržovat pravidla proti praní špinavých peněz a snaze vyhýbat se placení daní.

Několik předních světových médií zveřejnilo minulou neděli na jedenáct milionů dokumentů právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca sídlící v Panamě. Údajně z nich vyplývá, že firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat výnosy z trestné činnosti. Pro své klienty prý po celém světě založila více než 240 tisíc offshoreových společností. Mossack Fonseca tvrdí, že média charakter její činnosti překroutila.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....