Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padl první bankéř kvůli Panama Papers. Rakouský dům byl blízko Putinovi

Vladimír Putin

  19:18
VÍDEŇ - V Rakousku padl vůbec první bankéř, za jehož odchodem stojí únik citlivých dokumentů v kauze Panama Papers. Podle agentury Bloomberg je jím šéf rakouské finančního domu Vorarlberger Landes und Hypothekenbank, Michael Grahammer.

šéf rakouské Hypo Vorarlberg foto: Hypo Vorarlberg

Ten rezignoval poté, co rakouská televizní stanice ORF a týdeník Flater poukázali na to, že přinejmenším 20 bankovní účtů v bance HypoVorarlberg kontrolovaly offshorové společnosti. Jedna přitom byla napojena na ruského oligarchu Gennadije Nikolajeviče Timčenka, který je považován za blízkého přítele Vladimíra Putina. Jeho jméno se rovněž skloňuje na americkém sankčním seznamu.

Skryté bohatství vládnoucího klanu v Ázerbájdžánu. Stopy vedou i do Česka

Grahammer, který v čele banky stál od roku 2012, nicméně označil zprávy z médií za zkreslené. „Jsem na sto procent přesvědčený, že banka nikdy neporušila žádný zákon či sankce,“ uvedl odstupující šéf.

Banka už počátkem týden uvedla, že sice spolupracovala s offshorovými společnostmi, ale vždy se jednalo pouze o legální podnikání a vždy přitom dodržovala nařízená pravidla ohledně praní špinavých peněz či porušování sankcí.

Aféra Panama: čí majetek obnažila?

Vladimir Putin - ruský prezident. Dokumenty ukazují především na violoncellistu...
Sigmundur Daví Gunnlaugsson - islandský premiér. Bývalý novinář se dostal pod...
Petro Porošenko - prezident Ukrajiny. Podnikatel byl zvolen prezidentem v roce...
Lionel Messi - argentinský fotbalista a loni nejlepší hráč světa figuruje mezi...
Hamád ibn Chalífa as-Sání - katarský emír. Vlastnil klubko offshorových firem z...
Baššár Asad - syrský prezident. Bratranci vládce Sýrie Rami a Háfiz Machlúfovi...

Kvůli kauze už čelilo podezření více bankéřů. Například francouzský ministr financí Michel Sapin si zavolal v této věci top management banky Société Générale, matky tuzemské Komerční banky. Ve Švédsku byl pak zase v hledáčku úřadů šéf finanční skupiny Nordea Casper von Koskull.

Autor: