Středa 4. října 2023, svátek má František
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Panama Papers má první oběti. Islandský premiér podal demisi

Vladimír Putin

  17:54aktualizováno  21:14
LONDÝN - Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson v úterý podal demisi v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers), jež se týká převodů peněz do daňových rájů. V investicích prý zatajil miliony, informovala britská BBC. Podle listu The Financial Times se tak předseda islandské vlády stal mezi státníky první obětí tohoto skandálu.

Islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson. foto: ČTK

Panamská krize na Islandu: zkompromitovaný premiér chce rozpustit parlament

Sigmundur Gunnlaugsson už dříve v úterý požádal prezidenta Ólafura Ragnara Grímssona o rozpuštění parlamentu. Kvůli aféře Panamských dokumentů mu totiž hrozilo vyslovení nedůvěry. Prezident podle médií po setkání s premiérem ale oznámil, že nejprve svolá rozhovory s hlavními politickými stranami a teprve pak se rozhodne, zda vypíše nové volby.

Odstoupil také šéf chilské Transparency

Předseda chilské odbočky mezinárodní organizace Transparency International, která bojuje proti korupci ve světě, v úterý také podal demisi. Podle agentury Reuters se ukázalo, že Gonzalo Delaveau má vazbu na několik offshoreových firem.
"Gonzalo Delaveau odstoupil z postu předsedy Transparency Chile. Představenstvo demisi přijalo," uvedla chilská nevládní organizace v prohlášení. Chilské úřady neobviňují Delaveaua z protizákonné činnosti, ale vytýkají mu, že vazby na daňové ráje poškozují věrohodnost neziskové Transparency International se sídlem v Berlíně.
Podle chilského kontrolního orgánu CIPER právník Delaveau je v dokumentech veden jako představitel firem Turnbrook Corporation, DK Corporation, Heatlhey International Inc, Turnbrook Mining Ltd a Vizcachitas Ltd, které sídlí na Bamahách. Delaveau je také ředitelem firmy Turnbrook Mining, která prosazuje otevření dolů severně od Santiaga de Chile.
Delaveauova demise přišla poté, co chilské daňové úřady oznámily, že důkladně prověří všechny Chilany, které zmiňují Panamské dokumenty. Delaveau se před oznámením úřadů v médiích hájil, že vedoucím byl jen v Turnbrook Mining a že jeho vztahy s ostatními firmami souvisely jen s jeho právnickou praxí.

Místopředseda Gunnlaugssonovy Pokrokové strany a ministr rybolovu a zemědělství Sigurdur Ingi Jóhannsson po oznámení demise uvedl, že strana nabídne svému koaličnímu partnerovi, konzervativní Straně nezávislosti, pokračování vlády a to pod jeho vedením. Opoziční strany ale v reakci na to prohlásily, že nadále trvají na rychlém vypsání předčasných voleb.

Petici, která vyzývala premiéra k rezignaci, podepsala asi desetina ze zhruba 330 tisíc obyvatel Islandu. Předseda středopravé vlády je jedním ze světových státníků, kteří jsou údajně zapleteni do skandálu s využíváním daňových rájů. V pondělí večer se na demonstraci v centru metropole Reykjavíku sešlo na deset tisíc lidí. Gunnlaugsson v pondělí odstoupit odmítl.

Podle serveru Iceland Monitor se proti premiérovi postavili i členové jeho vlastní strany. Radní z premiérovy Pokrokové strany v druhém největším islandském městě Akureyri v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích napsali, že Gunnlaugsson ztratil důvěru a měl by podat demisi.

Jedna z největších demonstrací v dějinách Islandu

Server Iceland Monitor uvedl, že pondělní protest před budovou parlamentu v Reykjavíku byl jednou z největších politických demonstrací v dějinách Islandu. Lidé pískali na píšťaly, bubnovali na bubny a někteří mávali banány, aby naznačili, že žijí v banánové republice.

Kauza Panamských dokumentů se objevila v neděli, když novináři z několika zemí zveřejnili informace uniklé z panamské poradenské společnosti Mossack Fonseca. Ta pomáhá zakládat anonymní firmy v daňových rájích. V dokumentech figurují také někteří bývalí i současní politici a další známé osobnosti.

Kauza Panama Papers: základní fakta o společnosti Mossack Fonseca

Například Gunnlaugsson údajně prostřednictvím offshoreové firmy zatajil milionové investice do bank ve své zemi. Když se v roce 2013 stal premiérem, byl přitom zapojen do vyjednávání o osudu tří islandských bank, které zkrachovaly v důsledku finanční krize na konci minulého desetiletí.

NA KOHO MÍŘÍ PANAMA PAPERS: PREZIDENTI, PREMIÉŘI A VLIVNÍ MOCNÁŘI

Vladimir Putin - ruský prezident. Dokumenty ukazují především na violoncellistu...
Sigmundur Daví Gunnlaugsson - islandský premiér. Bývalý novinář se dostal pod...

Výběr hlavních událostí kolem kauzy Panama Papers:

 • jaro 2015 - Přibližně rok před zveřejněním prvních dokumentů dostal německý deník Süddeutsche Zeitung nabídku na předání dokumentů panamské advokátní kanceláře Mossack Fonseca, které se měly týkat zakládání firem v daňových rájích. Deník dokumenty sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií ve více než 80 zemích včetně ČR.
 • 3. dubna 2016 - Řada předních světových médií zveřejnila první materiály založené na dokumentech uniklých z právní firmy Mossack Fonseca. Podle nich desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Dokumenty se týkají údajně též 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca.
 • 4. dubna 2016 - Objevila se jména řady klientů, kteří využívali služeb panamské kanceláře. Jedná se například o lidi z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina, již zesnulého otce britského premiéra Davida Camerona, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo argentinské hlavy státu Mauricia Macriho. V kauze figurují například i fotbalista Barcelony Lionel Messi či španělský režisér Pedro Almodóvar.
  Představitelé řady zemí reagovali na únik zpráv oznámením o zahájení vyšetřování. Slíbil je například francouzský prezident François Hollande. České Generální finanční ředitelství oznámilo, že bude studovat data z Panamských dokumentů. Úřad o data již požádal německé novináře.
 • 5. dubna 2016 - Britský premiér Cameron řekl, že nemá akcie ani majetek v offshoreových firmách. Reagoval na výzvy opozice, aby vysvětlil své majetkové poměry poté, co se jméno jeho zesnulého otce objevilo v kauze Panamské dokumenty.
  Ruská generální prokuratura oznámila, že prověří informace médií o Rusech a ruských firmách, údajně zapletených do podezřelých transakcí daňových rájích.
  Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson podal v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů demisi. Tvrdému tlaku čelil poté, co se ukázalo, že údajně prostřednictvím offshoreové firmy zatajil milionové investice do bank ve své zemi.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!