25. ledna 2018 17:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Praha nuceně vykoupí menšinový podíl akcií Pražských služeb. Získá je tak celé

Vůz Pražských služeb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz Pražských služeb. | foto: Pražské služby

PRAHA Praha získá stoprocentní podíl ve firmě Pražské služby (PSAS), vynaloží na to maximálně 289,2 milionu korun. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Akcie od drobných akcionářů získá tzv. vytěsněním, do nuceného odkupu vloží maximálně 159,4 milionu, zbylé akcie koupí od samotné PSAS.

Po nuceném odkupu bude mít Praha ve firmě, která zajišťuje v metropoli svoz a zpracování komunálního odpadu, stoprocentní podíl. „Tímto bychom se dostali na 100 procent vlastnictví. V současné době probíhá ještě ocenění, protože nesmí být starší než tři měsíce, ale neočekávám, že překročí částku 300 milionů korun,“ řekl radní Karel Grabein Procházka (ANO).

Hlavní město loni koupilo 19,3 procenta společnosti od EP Industries ze skupiny EPH Daniela Křetínského. Zároveň prodala zhruba 24 procent v Pražské teplárenské Křetínského firmě EP Infrastructure. Na transakci Praha čistě z finančního hlediska vydělala 1,6 miliardy korun, nyní má v Pražských službách 96,24 procenta.

Protože nově vlastní více než 90 procent akcií Pražských služeb, může Praha podle zákona donutit minoritní akcionáře k odprodeji akcií. Stoprocentní vlastnictví magistrátu přinese například možnost zadávat zakázky na úklid interně v takzvaném režimu in-house.

Cena akcií Pražských služeb stoupla

Navrhovaná cena za akcii v nominální hodnotě 1000 korun by neměla přesáhnout 2928 korun. Od PSAS Praha odkoupí 44 339 akcií a od drobných akcionářů 54 428. Kromě toho odkoupí čtyři akcie v nominální hodnotě 400 korun.

Cenu akcií kritizoval opoziční zastupitel Adam Zábranský (Piráti). „Díval jsem se na burzu a nyní je 2670 korun. Doufám, že Praha nekoupí ani za aktuální ani tu stropovou cenu, protože podle mě cena vyletěla proto, že Praha ohlásila, že je chce koupit,“ řekl. Podle Alexandera Belllu (ODS) je cena „mimo rámec“, ale Praha transakci musí dokončit.

Pražské služby na základě desetileté zakázky od magistrátu z roku 2015 zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Zbytek zajišťuje Křetínského AVE CZ a její subdodavatelé. Čistý zisk Pražských služeb předloni činil 106,2 milionu korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!