23. února 2018 9:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ANO kontroluje nominace do dozorčích rad státních firem

„Pro mě je Hradem pan prezident a ten mi nerozkazuje,“ řekl Babiš v rozhovoru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Pro mě je Hradem pan prezident a ten mi nerozkazuje,“ řekl Babiš v rozhovoru... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Výbor pro personální nominace, který obsazuje dozorčí rady státem ovládaných podniků, je nově tvořen jen lidmi navrženými hnutím ANO. Skončili nominanti ČSSD Pavel Dvořák a lidovců Lenka Jirsa Pavlátková, píše páteční Právo.

Podle Práva bude o obsazování vysokých kontrolních postů v podnicích v následujících měsících rozhodovat ANO. „Andrej Babiš, který chtěl získat hlavní slovo v tom,kdo bude v dozorčích radách státem ovládaných podniků, se dočkal,“dodává.

„Výbor pro personální nominace již není jako dříve složen koaličně. Jsme menšinová vláda,“ zdůvodnil Babiš, proč v něm jsou navržení jen lidé z ANO. Yvonu Charouzdovou (ANO) ve výboru doplnili Radek Augustin a Petr Jan Kalaš. Premiér Andrej Babiš odmítl, že by ANO takto prosazovalo do dozorčích rad své lidi.

„Zákon byl zrekonstruován tak, aby nebyl pod politickým vlivem. Návrhy budou na ministrech. Předpokládám, že návrhy budou předkládat lidé, kteří jsou na odborné úrovni a budou apolitičtí,“ řekl Babiš pro deník Právo. Již v Sobotkově vládě jako ministr financí  přišel s návrhem zákona, který by pravidla nominací do orgánů státních firem upravil.

Podle Babiše nikdo nechce nominační zákon v programu a vzkazuje ostatním, ať si ho předloží někdo jiný ze Sněmovny, jelikož ANO ho nepotřebuje. Dodal také, že s novým předsedou výboru, Augustinem již o stylu práce mluvili. „Nový šéf ví, že my pracujeme jiným tempem a máme tah na branku a chceme všechno rychle. Tak předpokládám, že tomu přizpůsobí práci výboru,“ podotkl premiér.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.