Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Proč k nám vozí horší potraviny než na Západ? Sobotka zve zástupce Bruselu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Profimedia

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka navrhl, aby se chystaného mimořádného summitu visegrádské čtyřky kvůli rozdílné kvalitě potravin zúčastnil i zástupce Evropské komise. Komise a ministři zemědělství EU by tak mohli rychle přijít s konkrétními návrhy řešení.

O chystaném summitu kvůli rozdílnému složení potravin dodávaných na pulty obchodů v západní a východní Evropě informoval v závěru minulého týdne slovenský premiér Robert Fico. Podle Sobotky se schůzka předsedů vlád V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Polsku uskuteční v nejbližších dnech.

O svolání mimořádné schůzky požádala Bratislava. Slovenské úřady minulý týden zveřejnily výsledky laboratorních testů potravin a uvedly, že nadnárodní potravinářské firmy na Slovensko často dodávají méně kvalitní výrobky stejné značky než na pulty obchodů v sousedním Rakousku. Sobotka dnes uvedl, že Česko patří k zemím, které na problém dvojí kvality potravin v EU upozorňují.

Sobotka řekl, že je pro něj nepřijatelná situace, ve které se občanům v jednom státu nabízí ve stejném balení stejné značky zboží v dramaticky jiné kvalitě. „Měla by být pouze jedna kvalita v celé EU pro všechny, a to ta nejvyšší,“ uvedl. Sobotka připomněl, že Česko záležitost řešilo s Evropskou komisí a téma otevíralo i na radě pro zemědělství.

Stejné všude v EU?

„Podpořil jsem iniciativu premiéra Fica, aby V4 důrazně upozornila na tento přetrvávající problém,“ uvedl.

Setkání premiérů V4 v Posku by se mělo konat v nejbližších dnech, uvedl Sobotka. Podle agentury Reuters, která odkazuje na prohlášení maďarského ministerstva zemědělství zveřejněné tamní agenturou MTI, se Maďarsko a Slovensko na začátku března společně obrátí na Evropskou komisi. Vyzvou ji, ať zváží využití právních prostředků, aby rozdíly v kvalitě odstranila.

Slovenské úřady ve zmiňovaném testu srovnaly více než dvě desítky výrobků stejné značky a názvu, které koupily v Bratislavě a v sousedním Rakousku.

V neprospěch produktů prodávaných na Slovensku dopadly podle slovenského ministerstva zemědělství hlavně nealkoholické nápoje, koření, čaje a výrobky z masa. Šlo zejména o nižší podíl masa, vyšší podíl tuků, používaní umělých náhrad cukru, množství konzervačních látek a nižší gramáž. Nejméně dvě firmy se vůči výsledkům testu a použité metodice ohradily.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...