Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Proč k nám vozí horší potraviny než na Západ? Sobotka zve zástupce Bruselu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Profimedia

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka navrhl, aby se chystaného mimořádného summitu visegrádské čtyřky kvůli rozdílné kvalitě potravin zúčastnil i zástupce Evropské komise. Komise a ministři zemědělství EU by tak mohli rychle přijít s konkrétními návrhy řešení.

O chystaném summitu kvůli rozdílnému složení potravin dodávaných na pulty obchodů v západní a východní Evropě informoval v závěru minulého týdne slovenský premiér Robert Fico. Podle Sobotky se schůzka předsedů vlád V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Polsku uskuteční v nejbližších dnech.

O svolání mimořádné schůzky požádala Bratislava. Slovenské úřady minulý týden zveřejnily výsledky laboratorních testů potravin a uvedly, že nadnárodní potravinářské firmy na Slovensko často dodávají méně kvalitní výrobky stejné značky než na pulty obchodů v sousedním Rakousku. Sobotka dnes uvedl, že Česko patří k zemím, které na problém dvojí kvality potravin v EU upozorňují.

Sobotka řekl, že je pro něj nepřijatelná situace, ve které se občanům v jednom státu nabízí ve stejném balení stejné značky zboží v dramaticky jiné kvalitě. „Měla by být pouze jedna kvalita v celé EU pro všechny, a to ta nejvyšší,“ uvedl. Sobotka připomněl, že Česko záležitost řešilo s Evropskou komisí a téma otevíralo i na radě pro zemědělství.

Stejné všude v EU?

„Podpořil jsem iniciativu premiéra Fica, aby V4 důrazně upozornila na tento přetrvávající problém,“ uvedl.

Setkání premiérů V4 v Posku by se mělo konat v nejbližších dnech, uvedl Sobotka. Podle agentury Reuters, která odkazuje na prohlášení maďarského ministerstva zemědělství zveřejněné tamní agenturou MTI, se Maďarsko a Slovensko na začátku března společně obrátí na Evropskou komisi. Vyzvou ji, ať zváží využití právních prostředků, aby rozdíly v kvalitě odstranila.

Slovenské úřady ve zmiňovaném testu srovnaly více než dvě desítky výrobků stejné značky a názvu, které koupily v Bratislavě a v sousedním Rakousku.

V neprospěch produktů prodávaných na Slovensku dopadly podle slovenského ministerstva zemědělství hlavně nealkoholické nápoje, koření, čaje a výrobky z masa. Šlo zejména o nižší podíl masa, vyšší podíl tuků, používaní umělých náhrad cukru, množství konzervačních látek a nižší gramáž. Nejméně dvě firmy se vůči výsledkům testu a použité metodice ohradily.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....