Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej Aera Maďarům a Omnipolu má být hotový do konce září. Změní se i šéf firmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Odolena Voda (u Prahy) Prodej Aera Vodochody novým majitelům by mohl být kompletně hotový do konce září včetně úředních náležitostí. Obchod, který mimo jiné posuzuje ve standardním procesu antimonopolní úřad, byl uzavřen v červnu. Skupina Penta Investments prodala výrobce letadel maďarskému podnikateli Andrási Tomborovi a skupině Omnipol.

„Přesné datum dokončení transakce neumíme určit, ale věříme, že do konce září by měla být transakce uzavřena,“ sdělila na dotaz mluvčí Omnipolu Marika Přinosilová.

Aero Vodochody už má objednávku na čtyři desítky těchto strojů, o dalších jedná.
Nigerijské vzdušné síly převzaly opravené české stroje L-39 při slavnostní...

Se změnou majitele také ve funkci skončí dosavadní prezident Aera Vodochody Dieter John. „Nový prezident společnosti by měl nastoupit co nejdříve po dokončení transakce,“ uvedla Přinosilová. Server Lidovky.cz v červnu uvedl, že novým šéfem bude Viktor Sotona, jenž dosud vedl společnost Era, která vyrábí i vyvíjí systémy pro zajištění letového provozu.

Aero Vodochody zaměstnává kolem 1350 lidí, zaměřuje se na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v Česku a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. Tombor má v kupci Aera, firmě Aero Investments Partners, 51 procent a skupina Omnipol ovládá 49 procent.

Aktuálním významným projektem Aera je nový cvičný letoun L-39NG, který je v předposlední fázi certifikace. Firma na něj má už několik předběžných objednávek. Podle dřívějších informací má sériová výroba cvičného letounu L-39NG začít letos.

V roce 2018 mělo Aero tržby 2,6 miliardy korun a hospodařilo s provozní ztrátou před odpisy ve výši 223 milionů korun, výsledky za loňský rok společnost zatím nezveřejnila.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

J. Paleček Bitevník pro Afriku. 7:46 31.8.2020