5. února 2013 11:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Prodej „smolných“ L-159 soukromníkům se nevydařil, nabídli málo

Bitevník L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevník L-159 | foto: MO ČRReprofoto

PRAHA Ministerstvo obrany zrušilo plánovaný prodej nepotřebných letadel L-159 soukromým firmám. Zájemci o nákup letounů totiž nenabídli dostatečnou finanční částku. Podle představ vedení obrany měl stát za osm bitevníků získat kolem čtvrt miliardy korun. Ministerstvo nyní bude hledat jiný způsob prodeje letadel, pro které armádní letectvo nemá využití.

Vojenští letci létají jen na části strojů z produkce Aera Vodochody. Vedení ministerstva obrany proto rozhodlo, že se některé stroje pokusí prodat soukromým zájemcům. Nabídky firem hodnotila ministerská komise v pondělí.

Nechtěná letadla

Aero L-159 Alca Armády ČR

Ambiciózní projekt nových cvičných bojových letounů L-159 měl být záchranou společnosti Aero Vodochody i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu.

Z předpokládaného prodeje zhruba 200 kusů, který měl zaplatit nákladný vývoj, se podařilo získat zákazníka pro pouhých 72 strojů, které objednala česká armáda. Vojsko ale využívá jen třetinu letadel.

"Vzhledem k tomu, že obdržené nabídky nesplnily očekávání, rozhodlo vedeni ministerstva o jejím zrušení," uvedl mluvčí ministerstva Jan  Pejšek.

Obrana ve veřejné soutěži nabízela osm letadel. Zájem o ně projevily čtyři společnosti. Každá firma přitom chtěla odkoupit všechny nabízené stroje. O bitevníky projevily zájem firmy THT Ostrava CZ, STV Group, CZ Hermex a Aero Vodochody. Podle informací Lidových novin chtělo Aero nabídnout letouny zahraničním zájemcům a část z nich použít i pro výcvik.

Nabídka pro bohaté pro fanoušky

Ministerstvo zveřejnilo inzerát na prodej nepotřených letadel na konci října. Úřad počítal s tím, že by se o stroje mohli zajímat například bohatí fanoušci létání. Podle dřívějších informací se ministerstvo tímto způsobem mohlo pokusit prodat podstatně více strojů, hovořilo se až o 32 nepotřebných L-159. Nyní bude vedení resortu hledat jiný způsob prodeje bitevníků.

ČTĚTE TAKÉ:

Zbytku strojů se obrana snaží po léta zbavit. Zájem o letouny na podzim vyhlásila irácká delegace, která však požaduje hlavně zcela nové bitevníky.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz