Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Produkce masa v Česku klesla, nákup mléka stoupl

Kuřecí řízky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřecí řízky - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Produkce masa v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 0,7 procenta, nákup mléka naopak o 4,7 procenta stoupl. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců proti loňsku většinou klesly, pouze u jatečného skotu byly vyšší. U mléka a jatečných prasat se ceny propadly o více než desetinu.

Loni výroba masa za celý rok vzrostla po 11 letech poklesu o 0,8 procenta. V prvním čtvrtletí letošní roku také stoupla, a to o 1,1 procenta. Na nynějším obratu k poklesu na 113.701 tun se podepsal hlavně propad produkce vepřového, která se ve druhém čtvrtletí meziročně snížila o 4,4 procenta na 57 959 tun. Výroba hovězího a telecího naopak stoupla o 3,5 procenta na 16.738 tun a produkce drůbežího vzrostla o 3,6 procenta na 38 960 tun.

Výrazný pokles proti loňsku zaznamenala výroba skopového a kozího masa, a to o téměř polovinu. Produkce tohoto masa je ale výrazně nižší než u ostatních kategorií. Ve čtvrtletí činila produkce skopového a kozího 33 tun.

Ceny mléka klesly

Mlékárny nakoupily od tuzemských producentů zhruba 627,95 milionů litrů mléka, což bylo meziročně o 4,7 procenta více. Ceny zemědělských výrobců mléka ale meziročně klesly o 16,6 procenta. Výrobci prodávali mléko jakostní třídy Q, pod kterou spadá většina produkce, za průměrnou cenu 8,15 Kč za litr.

Ceny zemědělských výrobců se snížily také u některých jatečných zvířat. U jatečných kuřat meziročně klesly o 0,2 procenta a jatečných prasat o 12,6 procenta. Zvýšily se naopak u jatečného skotu, a to o tři procenta.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?