Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
17. srpna 2009 14:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

První skláři z Crystalexu se vrací do práce. Smlouvu mají na měsíc

Závod zkrachovalého novoborského Crystalexu v Karolince na Vsetínsku 17. srpna částečně obnovil výrobu. Leptání a malování nápojového skla má postupně zaměstnat až 80 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Závod zkrachovalého novoborského Crystalexu v Karolince na Vsetínsku 17. srpna částečně obnovil výrobu. Leptání a malování nápojového skla má postupně zaměstnat až 80 lidí. | foto: ČTK

KAROLINKA (VSETÍNSKO) Ve sklárnách v Karolince na Vsetínsku, které jsou součástí zkrachovalého novoborského Crystalexu, se dnes po osmiměsíční pauze znovu rozjela výroba. Do práce zatím nastoupilo si pět desítek sklářů a další je budou následovat v úterý a ve středu. Dohromady bude ve výrobě nápojového skla pracovat přes 80 lidí.

V pondělí ráno se rozjela leptárna a částečně také malírna, kde zatím pracuje osm malířek. Další se k nim přidají v úterý, ve středu by měli do práce nastoupit i lidé, kteří budou nápojové sklo skladovat a balit. "Jsou to všechno bývalí zaměstnanci. Není tam nikdo, kdo by tu dříve nepracoval," řekla předsedkyně odborové organizace podniku Helena Langrová.

Bývalí zaměstnanci karolinské sklárny museli z podniku odejít začátkem roku. Většina skončila na úřadech práce a musela čekat, zda se vůbec podaří výrobu skla obnovit. "Všichni jsou z toho nadšení, že byli vybraní zrovna oni, protože se do práce vrací zhruba třetina lidí," poznamenala Langrová.

Lidé doufají, že výroba vydrží alespoň do Vánoc

Skláři zaměstnaní prostřednictvím pracovní agentury mají zatím smlouvy na jeden měsíc. Podle odborů by ale zakázka určená pro letošní vánoční trh měla dát lidem práci na čtyři až pět měsíců, během kterých by se mělo podařit podnik prodat. "Věříme, že už by to plynule mohlo přejít pod nového vlastníka," doplnila šéfka podnikových odborů.

Většina sklářů totiž žije přímo ve městě nebo okolních vesnicích a šance najít si v okrese Vsetín jinou práci je v současné době mizivá. Už na začátku roku byla nezaměstnanost v téměř třítisícové Karolince jedna z nejvyšších v kraji a v červenci se vyšplhala téměř ke 20 procentům.

Crystalex ze sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) je od poloviny března v konkurzu a o práci přišlo na 1600 jeho zaměstnanců, v Karolince se to týkalo asi 260 lidí. Sklárna se bude prodávat společně s hlavním závodem Crystalexu v Novém Boru a Českolipsku a provozem v Hostomicích na Teplicku. V druhém kole probíhajícího výběrového řízení se o ně utká sedm zájemců.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...