Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jde o typický korona-produkt, říká Jančura o nové lince do Chorvatska. Vlak měl v cíli 75 minut zpoždění

Do Chorvatska dorazilo okolo 500 turistů z Čech a Slovenska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Chorvatska dorazilo okolo 500 turistů z Čech a Slovenska. | foto: Alžběta Tesárková, Lidovky.cz

RIJEKA/PRAHA „Jsme tam za pět piv,“ upřesňuje délku cesty šéf RegioJetu Radim Jančura, který se společně s pěti sty pasažéry usadil do prvního vlakového spoje své firmy do chorvatské Rijeky. Kola soupravy českého dopravce se na pražském hlavním nádraží dala do pohybu v úterý s minutovým zpožděním, tedy v 17 hodin a 21 minut odpoledne. Na palubě byla i redaktorka serveru Lidovky.cz.

„Je to super, užíváme si to, nastoupíte v Praze, vyspíte se v lůžkovém kupé a probudíte se rovnou v Rijece. A hlavně ta cena,“ vysvětlili pro Lidovky.cz manželé Vondráškovi, proč si pro cestu vybrali právě vlak.

Právě příznivá cena láká lidi k cestě na dovolenou do Chorvatska po železnici nejvíce. Nejlevněji se lze do přímořské Rijeky dostat za 590 korun.

I proto RegioJet během zhruba 14 dnů prodal na 30 tisíc jízdenek, a spoje tak od 11. července budou jezdit denně. „Jde o typický korona-produkt,“ sdělil pro Lidovky.cz Jančura, podle kterého bude projekt ziskový, pokud se obsazenost spojů udrží alespoň na 90 procentech. I když se vlak zaplnil z většiny rovnou v Praze, k cestě se postupně připojují další pasažéři z Brna, Bratislavy, maďarské Csorne a slovinské Lubljaně.

Poslední minuty před odjezdem si někteří krátili povídáním si.
Delegace vítající české turisty. Včetně chorvatského ministra turistiky Gari...

Roušky jsou ve vlaku povinné, 15hodinová cesta však vybízí k porušení nařízení. I přesto, že se pandemii stále nepodařilo zažehnat, cestující z nákazy obavu nemají. Někteří na ni dokonce nevěří. „Koronavirus je vymyšlený, nevěřím, že existuje. Někomu to prostě vyhovuje. Ti lidé by umírali stejně. Je mi to líto, ale je to tak,“ sdělil pro Lidovky.cz cestující s přízvukem Szilad.

V okamžiku, kdy vlak dojel na slovinskou hranici, si roušky na žádost palubního rozhlasu nasazují kvůli kontrole dokladů všichni. První kontrolu totožnosti po pouhých desítkách minut následuje druhá - již na území Chorvatska.

První zastávkou, kde vystoupila část cestujících, bylo město Opatija. Do cílové Rijeky RegioJet nakonec kvůli zdržení na hranicích dorazil ve středu dopoledne s asi 75minutovým zpožděním. Pro většinu dovolenkářů však cesta neskončila. U nádraží na ně už čekají autobusy zajištěné RegioJetem, které pasažéry rozváží do proslulých letovisek. „Z Rijeky pokračujeme do Zadaru,“ potvrdil pro Lidovky.cz Szilad.

Odjezd vlaku na Jadran vzbudil i značný zájem novinářů, kterými se pražské hlavní nádraží při odjezdu jen hemžilo. Spoj z Prahy vypravily i velvyslankyně Chorvatska a Slovinska. Pro cestující to bylo zpestření. „Je to celé zážitek, ještě když je kolem tohle dění,“ sdělila pro Lidovky.cz cestující Ina Čížková.

Samotná cesta poté podle šestičlenné posádky už proběhla bez většího rozruchu. I Když bylo pro jistotu na palubě naloženo více než 1 500 piv, cestující si zřejmě cestu užili ve vší počestnosti. „Akorát nám tady kouří, všude je cítit kouř,“ říká pro Lidovky.cz stevard Petr Bezděčík. 

Přesto je ale celá posádka ráda, že se pomalu po koronavirové krizi vrací do práce. Obrat dopravce RegioJet podle Jančury ve srovnání s loňskem klesl o 80 procent, a proto jeho firma požádá o pomoc v rámci programu Covid Plus, chce státem garantovanou půjčku. Vláda rozhodla v pondělí, že se pomoc bude nově vztahovat i na dopravní firmy, pro něž dříve k dispozici nebyla.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...