Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Rusové si méně půjčují u Home Creditu. Zlaté časy ale nastávají v Indii

Ruský Home Credit se v reklamě inspiroval českou Airbank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský Home Credit se v reklamě inspiroval českou Airbank. | foto: VimeoReprofoto

PRAHA Podíl půjček poskytnutých v Rusku na celém objemu nových úvěrů české finanční skupiny Home Credit klesl od roku 2013 z 80 na letošních 35 procent. V úterním vydání Mladé fronty Dnes to uvedl šéf a spolumajitel skupiny Jiří Šmejc. Tržní podíl v Rusku ale firmě podle něj stoupl.

Šmejc zároveň oznámil, že prodá dvě procenta ve společnostech Home Credit a Air Bank Petru Kellnerovi, jehož skupina PPF je v obou firmách majoritním vlastníkem.

Home Credit se loni propadl do ztráty asi 1,64 miliardy korun po téměř devítimiliardovém zisku v předchozím roce. Skupina to tehdy zdůvodnila horší makroekonomickou situací právě v Rusku. Šmejc ale popírá, že by kvůli tomu Home Credit zvažoval odchod z ruského trhu.

„Naše riziko v Rusku se pořád vyvíjí mnohem příznivěji než konkurenci. Navíc tam roste náš tržní podíl. Podle podílu na trhu spotřebitelských úvěrů jsme v Rusku sedm let lídrem trhu. Loni jsme měli tržní podíl 24 procent, letos už 33 procent,“ řekl Šmejc deníku.¨

Rusko má také podle něj stále největší podíl na celkovém objemu půjček poskytnutých Home Creditem, a to téměř 60 procent. Pokles podílu nových úvěrů v Rusku je podle něj důsledkem posilování obchodů Home Creditu v Asii.

„Vyděláváme v Číně, ve Vietnamu, taky v Kazachstánu. Stejně se nám začíná dařit v Indii - tam letos vedeme masivní expanzi, vstupujeme do 40 měst, čímž se letos dostaneme na 5 000 obchodních míst. V Číně jich dnes máme přes 40 000 a kolem 5 000 ve Vietnamu, který nám loni udělal 30 milionů eur zisku,“ uvedl Šmejc. „Myslíme si, že hodnota našeho asijského byznysu už dosahuje čtyř miliard eur,“ doplnil.

V Číně má Home Credit podle generálního ředitele skupiny Šmejce obchodní místa ve 200 městech a do konce roku by chtěl dosáhnout pokrytí 330 měst. Díky asijským trhům překoná Home Credit podle Šmejce v roce 2017 rekordní zisk z roku 2012. Ruský trh se vrátí k zisku letos na podzim, uvedl šéf Home Creditu v MfD. Skupina podle něj také zvažuje konkrétní investiční příležitost v USA, podrobnosti ale zatím Šmejc nechtěl zveřejnit.

Šmejc v roce 2013 získal akciový podíl 13,37 procenta ve společnostech Home Credit a Air Bank, a naopak přišel o svých pět procent v Kellnerově skupině PPF, která má v obou zmíněných společnostech zbývajících 86,63 procenta. V MfD nyní Šmejc oznámil, že prodá dvě procenta v Home Creditu a Air Bank zpět Kellnerovi. 

„Hodnota Home Creditu je kvůli nepříznivému vývoji v Rusku nižší, než jsem předpokládal. A já chtěl snížit zadlužení, které proti tomu u PPF mám,“ řekl deníku. Více ale ze svého podílu prodat nechce, naopak možná v budoucna opět několik procent přikoupí, uvedl.

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a nyní rozvíjí aktivity na Filipínách.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...