11. prosince 2012 14:26, aktualizováno  16:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nová Škoda Octavia III je tu. Chce dobýt světové trhy

Škoda Octavia III. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Octavia III. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Automobilka Škoda Auto představila třetí generaci svého stěžejního modelu Octavia. Do Mladé Boleslavi se sjeli novináři z celého světa, protože Škoda rozhodně neskrývá své vysoké ambice. Octavia III se má prosadit mezi desítku nejprodávanějších aut světa

„Octavia je klíčovým modelem značky Škoda. Naším cílem bylo třetí generaci modelu Octavia zlepšit tak, aby splnila stále rostoucí nároky našich zákazníků. To se nám povedlo – nová Octavia je třída sama pro sebe,“ uvedl předseda představenstva Winfried Vahland.

V současnosti Škoda prodává přes 400 000 octavií ročně, produkce aut z první desítky světových bestsellerů začíná zhruba na půl milionu exemplářů za rok.

Od uvedení vozu na trh před 16 lety automobilka vyrobila přes 3,7 milionu octavií. Nová octavia se vyrábí od listopadu, výstavní premiéru bude mít na autosalonu v Ženevě v březnu příštího roku.

Anketa

Líbí se vám třetí generace modelu Škoda Octavia?

Ano, povedlo se. 3648
Ne, design mě zklamal. 647
Nevím, neumím posoudit. 102

„Je to automobil, který za cenu obvyklou v kompaktním segmentu nabízí prostor a techniku vozu střední třídy,“ uvedl člen představenstva společnosti za technický vývoj Frank Welsch.

Octavia III se má vyrábět v příštím roce a firma počítá s tím, že najednou ji uvede jako limuzínu i kombi. Později v příštím roce přibude i sportovní verze RS a terénní Scout.

Škoda Octavia třetí generace

Škoda Octavia třetí generace

Octavia se vyrábí od roku 1996, druhá generace přišla za osm let a v roce 2008 se objevila její modernizovaná podoba. Loni byl tento model 10. nejprodávanějším autem v Evropě a 34. ve světovém měřítku.

Novinky v designu

Designér Škody Auto Jozef Kabaň představuje třetí generaci modelu Octavia.

Octavii, stejně jako menší novinku Rapid, navrhoval šéfdesignér Škody Jozef Kabaň. V souladu s novou designovou politikou octavii charakterizují přední protáhlé hranaté světlomety, nové logo umístěné a špičce kapoty a koncová světla ve tvaru písmene C.

Novinkou v boční linii je stoupající dynamická linie oken v zadních dveřích. Poprvé se u octavie objeví panoramatická střecha, kterou má například větší Superb.

V interiéru se poprvé objeví rádia a navigace s vícedotykovým ovládáním, nechybí škrabka na led ve víčku nádrže, oboustranné koberce nebo držák na multimediální přístroje.

Třetí generace octavie je o devět centimetrů delší a o 4,5 centimetru širší než model předcházející.

Má také téměř 11 centimetrů delší rozvor, což se projevilo ve větším prostoru pro cestující na zadních sedadlech.

Zavazadlový prostor je s 590 litry největší v třídě. Vůz je až o 102 kilogramů lehčí než jeho předchůdce, díky využití koncernové modulární platformy MQB, na které je postavený například nový VW Golf, nebo využití vysokopevnostní oceli.

Octavia má poprvé asistenční bezpečnostní systémy jako automatické přepínání tlumených a dálkových světel, adaptivní tempomat nebo brzdový asistent až do úplného zastavení vozu.

Model je nejprodávanějším modelem značky Škoda. Loni firma vyrobila 402 500 Octavií, což bylo 45 procent její celkové produkce. Octavie se vyrábí nejen v České republice, ale i v Číně, Indii a Rusku.

Škoda počítá s tím, že do roku 2015 představí každoročně dva nové modely. Příští rok by to mohlo být ale až sedm vozů.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle variant octavie ještě nová karosářská verze rapidu a modernizovaný Superb a Yeti. V roce 2018 chce firma zvýšit produkci ze současných 875 000 na 1,5 milionu.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK